Mléčná duha a domácí limonáda. V iQLandii můžete vařit jako vědci

Věda a kuchyně k sobě nepatří. Omyl! Aspoň v liberecké iQLandii. Dozvíte se, jak nafouknout marshmallow bonbon nebo jak si vyrobit mléčnou duhu a domácí limonádu.

Součástí nového workshopu liberecké iQLandie je celkem sedm různých ukázek ze světa vědy i vaření, kde se návštěvníci nejen dozvědí, ale taky si můžou zkusit, jak zvětšit marshmallow, vyrobit mléčnou duhu či domácí limonádu. Právě o tato stanoviště je největší zájem, ale nuda není ve vědecké kuchyni nikde.

Ochutnejte, co jste vyrobili

Na některých stanovištích vědecké kuchyně si dokonce můžete pochutnat na výsledku. Třeba domácí limonádě. Její výroba je jednoduchá, bez umělých barviv a sladidel. Stačí kyselina citrónová, jedlá soda, cukr a příchuť máty nebo maliny.

Účastníci workshopu pokusy nezkazí, na stole mají nápovědu, celou dobu je vede lektor

Atraktivní je také mléčná duha. Ta už ale není ke konzumaci, ale jen na koukání. „Tady se do plnotučného mléka nakapají koncentrovaná barviva a doprostřed umístěná kapička jaru naruší povrchové napětí na hladině a tu barvy začnou jakoby tancovat,“ popisuje další stanoviště lektor vědecké laboratoře Jaroslav Králíček.

Zábavná chemie nebo lidská sexualita. Poučit se děti můžou i o prázdninách

Názorná ukázka účinků statické elektřiny

V libereckém science centru IQLandia jsou na jarní prázdniny připravení. Kromě nového programu s chemickými pokusy se děti můžou v nové expozici seznámit také s lidskou sexualitou.

Marshmallow pokusy

Další stanoviště je malou posilovnou. Oblíbený bonbon marshmallow tu mění svoji velikost v běžné vývěvě na uchování potravin. Po odsátí vzduchu se lehký bonbon zvětšuje, což mlsaly potěší. Ovšem pokud se do krabičky pustí vzduch, aby se mohl „maršmeloun“ sníst, tak se zase zmenší. „To jak se lehká potravina pod tlakem zvětšuje, vlastně ukazuje i to, co by se dělo s naším tělem ve vesmíru, pokud bychom neměli skafandry,“ vysvětluje vědeckou podstatu experimentu Králíček.

Vaření po vědecku si můžete vyzkoušet v iQlandii o víkendech a svátcích vždy ve 14 a 15 hodin až do konce dubna.

Vědecko-zábavní centrum iQLandia Liberec