Listopad 1989: podívejte se na unikátní historické filmové záběry z demonstrace v Liberci
Snímek z největší demonstrace v Liberci dne 22. listopadu 1989, kdy před radnicí bylo asi 30 tisíc lidí, tehdy natočil náš kolega Milan Brunclík. Možná se v něm najdete.
Vzácné záběry jsme od Milana Brunclíka dostali i s průvodním textem, který Vám předkládáme tak, jak ho napsal sám autor:
V Liberci onoho dne mrzlo, až praštělo a na začátku se nám mírně zasekávala kamera. První minuty jsou točeny bez světla, jak demonstrace kulminovala, rozsvítil jsem akulicht (ruční lampa, kterou používají kameramani - pozn. red.) a pak je záznam profesionální. Akulicht dříve vydržel jen několik minut.
Komunisté na radnici záměrně zhasli osvětlení a tak si lidé svítili jen stovkami svíček. Řečníci na improvizované tribuně pak malými baterkami. Na domech kolem náměstí byli estébáci s infrakamerami. Jediná autentická kamera v davu byla moje a celý záznam je tedy naprosto exkluzivním svědectvím revoluční, pro účastníky demonstrace stále ještě nebezpečné, doby. Do Liberce se chystaly přepadové oddíly Lidových milicí a ministr obrany Václavík nabízel ÚV KSČ kobercové bombardování lidí na náměstích.
Související
-
Kultura pod Ještědem v Sametu: poslechněte si sváteční vydání s autentickými zvuky z roku 1989
Okupační stávka v Šaldově divadle, plné náměstí před radnicí a koncert Karla Kryla na výstavišti jako nejsilnější momenty Sametové revoluce v Liberci.
-
Liberec si 30. výročí Sametové revoluce připomíná velkou výstavou pod širým nebem
Před radnicí se ve třech řadách tyčí 13 vysokých dvojdílných panelů plných velkoformátových dobových snímků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.