Listopad 1989: podívejte se na unikátní historické filmové záběry z demonstrace v Liberci
Snímek z největší demonstrace v Liberci dne 22. listopadu 1989, kdy před radnicí bylo asi 30 tisíc lidí, tehdy natočil náš kolega Milan Brunclík. Možná se v něm najdete.
Vzácné záběry jsme od Milana Brunclíka dostali i s průvodním textem, který Vám předkládáme tak, jak ho napsal sám autor:
V Liberci onoho dne mrzlo, až praštělo a na začátku se nám mírně zasekávala kamera. První minuty jsou točeny bez světla, jak demonstrace kulminovala, rozsvítil jsem akulicht (ruční lampa, kterou používají kameramani - pozn. red.) a pak je záznam profesionální. Akulicht dříve vydržel jen několik minut.
Komunisté na radnici záměrně zhasli osvětlení a tak si lidé svítili jen stovkami svíček. Řečníci na improvizované tribuně pak malými baterkami. Na domech kolem náměstí byli estébáci s infrakamerami. Jediná autentická kamera v davu byla moje a celý záznam je tedy naprosto exkluzivním svědectvím revoluční, pro účastníky demonstrace stále ještě nebezpečné, doby. Do Liberce se chystaly přepadové oddíly Lidových milicí a ministr obrany Václavík nabízel ÚV KSČ kobercové bombardování lidí na náměstích.
Související
-
Kultura pod Ještědem v Sametu: poslechněte si sváteční vydání s autentickými zvuky z roku 1989
Okupační stávka v Šaldově divadle, plné náměstí před radnicí a koncert Karla Kryla na výstavišti jako nejsilnější momenty Sametové revoluce v Liberci.
-
Liberec si 30. výročí Sametové revoluce připomíná velkou výstavou pod širým nebem
Před radnicí se ve třech řadách tyčí 13 vysokých dvojdílných panelů plných velkoformátových dobových snímků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.