Kultura pod Ještědem v Sametu: poslechněte si sváteční vydání s autentickými zvuky z roku 1989
Okupační stávka v Šaldově divadle, pondělí 20. listopadu na Střední průmyslové škole stavební, plné náměstí před radnicí a koncert Karla Kryla na výstavišti jako nejsilnější momenty Sametové revoluce v Liberci.
Sametová revoluce, fenomén pokojného, nenásilného přechodu od totality k demokracii, slaví třicetiny. Tato asi nejdůležitější událost našich nedávných dějin přinesla milionům Čechů a Slováků svobodu, demokracii, a možnost svobodně rozhodovat o svém osudu bez ohledu na původ, politické názory, stranickou legitimaci, a hříchy nebo zásluhy rodičů.
Začalo to v Praze
Proces společenských a politických změn odstartoval večer 17. listopadu roku 1989 na Národní třídě v Praze brutálním potlačením pokojné studentské manifestace - pietního aktu, připomínajícího odkaz vysokoškolských obětí nacistických represí roku 1939. Protesty probíhaly nejprve nekoordinovaně a byly zprvu v rukou divadelníků a vysokoškolských studentů; později se staly věcí tisíců aktivních lidí všech vrstev spontánně se zapojujících do celospolečenského protestu proti totalitnímu režimu a jeho praktikám. Revoluční vlny se z pražského centra do regionů šířily rychle, a spontánně propukaly v projevy nesouhlasu na náměstích, v divadlech, na půdě vysokých a středních škol i ve výrobních podnicích.
Jak to bylo v Liberci?
Kdo byli ti první aktéři sametového dění v krajském městě? Co bylo v sázce a jaká místa byla jevištěm nebo dějištěm společenských změn v Liberci? I tyto otázky si v dokumentární reportáži kladou David Hamr a Milan Brunclík s využitím svých archivních snímků i současných svědectví přímých aktérů sametové revoluce v Liberci. Pořad nabízí návštěvu stávkujícího libereckého divadla, vzpomínku na legendární projev generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše, ochutnávku předlistopadových poměrů v proslulé liberecké restauraci, vzpomínku na plné náměstí Bojovníků za mír i připomínku „zjevení” v podobě návštěvy Karla Kryla v Liberci, 6. prosince roku 1989.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.