Liberecký kraj jedná s Českými radiokomunikacemi o koupi televizního vysílače Ještěd

18. červen 2024 09:20

České radiokomunikace začaly s Libereckým krajem jednat o prodeji horského hotelu a televizního vysílače na Ještědu. Liberecký kraj má o objekt už několik let zájem. Na vyjednání podmínek prodeje si strany daly čas do konce roku 2024.

Podle generálního ředitele Českých radiokomunikací Miloše Mastníka patří Ještěd mezi páteřní vysílače pro šíření televizního a radiového signálu v Česku. Přesto se jeho prodeji nebrání.

„Uvědomujeme si, že Ještěd, v porovnání s ostatními vysílači, je unikátní, historií, Perretovou cenou, tím že žádá o zápis do UNESCA. Jsem si vědomi toho, že by měl být co nejvíc k dispozici široké veřejnosti. Z tohoto důvodu nám přijde logické i zodpovědné do jednání s krajem jít,“ řekl.

Čtěte také

Hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973. Architekt Karel Hubáček získal za projekt prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Od roku 2006 je stavba národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Památka ale nutně potřebuje kompletní rekonstrukci.

O koupi televizního vysílače a hotelu Ještěd má rozhodnout až nové krajské zastupitelstvo

České radiokomunikace si nechaly zpracovat znalecký posudek, ze kterého by se měla odvodit prodejní cena. Podle hejtmana Martina Půty ze Starostů pro Liberecký kraj by jednání o podmínkách prodeje měla trvat do konce roku 2024.

„Koaliční partneři jsou se situací dopodrobna seznámeni. Jsme v situaci, kdy bychom mohli tu majetkoprávní operaci uzavřít. Vzhledem k tomu, že jsme na konci volebního období, budeme navrhovat, aby majetkoprávní úkon schvalovalo až nově zvolené krajské zastupitelstvo v listopadu nebo prosinci,“ vysvětlil hejtman.

Záměr koupit Ještěd má Liberecký kraj už několik let. Cílem je dostat tuto národní kulturní památku na seznam světového dědictví UNESCO.

Spustit audio

Související