Liberecká zoo rozšířila svou kolekci chovaných zvířat o trojici unikátních viskač

Liberecká zoo je první v Česku a šestá ze zahrad v Evropě, která chová jihoamerické hlodavce z čeledi činčilovitých.

Pořízení viskač podle mluvčí zahrady Barbary Tesařové souvisí se snahou každý rok návštěvníkům představit alespoň jeden živočišný druh, který dosud liberecká zoo v chovu neměla. Letos jde již o druhý, od sklonku jara má dvojici kriticky ohrožených gekonů modrých. Trojici viskač získala liberecká zahrada ze švýcarské Zoo Curych. “Všechna zvířata jsou v reprodukčním věku, takže doufáme, že se brzy budeme moct radovat z přírůstků,” řekla zooložka Dorota Gremlicová.

Viskača je největší zástupce z čeledi činčilovitých, délka těla dospělého jedince dosahuje 45 až 65 centimetrů. Má šedohnědě zbarvené tělo se světlejšími chlupy na břiše a huňatým ocasem a vážit může i přes osm kilogramů. “Charakteristická je pro ně těžká hlava s velkýma tmavýma očima, kterou zdobí nápadný široký černý vodorovný pruh. Zvíře tak vypadá, jako by mělo černou pásku přes tlamu,” uvedla Gremlicová. Ve volné přírodě obývají pampy a křovinaté oblasti v Argentině, Bolívii a Paraguayi, kde tvoří až třicetičlenné kolonie. V zemi si budují rozsáhlé sítě chodeb a aktivní jsou hlavně za soumraku, kdy vyráží za potravou. Živí se výhradně rostlinnou stravou a spásají traviny a byliny rostoucí v okolí. V liberecké zoo je návštěvníci mohou spatřit v expozici ve spodní části zahrady, která původně sloužila mangustám tmavým.

Liberecká zoo, která je nejstarší v zemi, patří ke středně velkým zahradám v Česku. Zhruba na dvoukilometrové prohlídkové trase mohou návštěvníci pozorovat přes 160 druhů zvířat. Zoo chová kolem 840 jedinců z říše savců, ptáků, plazů i obojživelníků.

autor: Tomáš Mařas | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související