Legendární Jizerská 50: Jak to bylo před 53 lety aneb Kde se vzala?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Historie Jizerské padesátky se začala psát před 53 lety

Původně šlo o tréninkový běh asi padesátky horolezců. Po třiapadesáti letech je z Jizerské padesátky jeden z největších sportovních svátků v Evropě. O její historii se dozvíte víc v prvním dílu našeho seriálu.

Čtěte také

V roce 1968 se do Jizerských hor vypravilo poměřit svoje síly 52 horolezců a lyžařů z Liberce a Jablonce nad Nisou. Aniž by to kdokoliv z nich tušil, odstartovali tradici obrovského sportovního podniku. Původně šlo o tréninkový běh, jenže už desítky let se fenomenálního závodu účastní nejen profesionální sportovci, ale především nadšenci. Láká je projet zasněženou krajinou Jizerských hor.

Mezi pamětníky, kteří s námi na začátky „padesátky“ zavzpomínali, jsou lyžař a trenér českých reprezentantů a olympioniků Zdeněk Ciler, jeho žena, olympionička Milena Cilerová, pamětník a historik Jan Kotland, pamětnice Bedřiška Burešová, sportovec Josef Gabriel i Ladislav Míka, který, až do toho loňského, stál na startu všech ročníků.

Razítka legendárního závodu
Historie Jizerské 50
autor: sas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová