Lakomý rytíř Rachmaninova má v Šaldově divadle českou premiéru

14. prosinec 2018 09:49

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci dnes 14. prosince v 19 hodin uvádí svou poslední letošní premiéru. Představí na ní společně dvě jednoaktové opery – Lakomého rytíře a Francescu da Rimini.

0:00
/
0:00

Námět lakomého rytíře, který je psychologickou freskou zhrouceného vztahu otce a syna našel Sergej Rachmaninov ve stejnojmenném díle Alexandra Sergejeviče Puškina a dokonce libreto i sám zpracoval. Inspirací pro Francescu da Rimini byla Božská komedie Danta Alighieriho. Obě díla – byť se zcela rozdílnými příběhy – mají podle režisérky Lindy Keprtové jedno společné – absenci kladných postav: „Jak se neustále potkáváme s lidmi, kteří by tak rádi usedli na ten nejvyšší trůn a jak se neštítí právě za tímto cílem zahodit svoje svědomí a vyšlapat si tu cestu klidně i na zádech druhých lidí.“

V roli Francescy se představí Lívia Obručník Vénosová, v Šaldově divadle poprvé hostuje slovenský barytonista Pavol Kubáň.

Obě díla světově proslulého skladatele a klavírní virtuóze Sergeje Rachmaninova byla poprvé uvedena v Moskvě před více než sto lety. „Rachmaninov je velmi známý autor, velmi často uváděný a jeho klavírní koncerty jsou klasickým hitem a přesto takováto skvělá hudba zůstala v Čechách v zapomnění déle než 120 let,“ říká dirigent a šéf liberecké divadelní opery Martin Doubravský a pokračuje:  „Už z tohoto hlediska jsme svědky významné události, že takto slavného autora jsme objevili přinejmenším pro český svět.“

Dvě jednoaktovky mají v Šaldově divadle premiéru ve stejný den

Související

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.