Lakomý rytíř Rachmaninova má v Šaldově divadle českou premiéru

14. prosinec 2018 09:49

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci dnes 14. prosince v 19 hodin uvádí svou poslední letošní premiéru. Představí na ní společně dvě jednoaktové opery – Lakomého rytíře a Francescu da Rimini.

0:00
/
0:00

Námět lakomého rytíře, který je psychologickou freskou zhrouceného vztahu otce a syna našel Sergej Rachmaninov ve stejnojmenném díle Alexandra Sergejeviče Puškina a dokonce libreto i sám zpracoval. Inspirací pro Francescu da Rimini byla Božská komedie Danta Alighieriho. Obě díla – byť se zcela rozdílnými příběhy – mají podle režisérky Lindy Keprtové jedno společné – absenci kladných postav: „Jak se neustále potkáváme s lidmi, kteří by tak rádi usedli na ten nejvyšší trůn a jak se neštítí právě za tímto cílem zahodit svoje svědomí a vyšlapat si tu cestu klidně i na zádech druhých lidí.“

V roli Francescy se představí Lívia Obručník Vénosová, v Šaldově divadle poprvé hostuje slovenský barytonista Pavol Kubáň.

Obě díla světově proslulého skladatele a klavírní virtuóze Sergeje Rachmaninova byla poprvé uvedena v Moskvě před více než sto lety. „Rachmaninov je velmi známý autor, velmi často uváděný a jeho klavírní koncerty jsou klasickým hitem a přesto takováto skvělá hudba zůstala v Čechách v zapomnění déle než 120 let,“ říká dirigent a šéf liberecké divadelní opery Martin Doubravský a pokračuje:  „Už z tohoto hlediska jsme svědky významné události, že takto slavného autora jsme objevili přinejmenším pro český svět.“

Dvě jednoaktovky mají v Šaldově divadle premiéru ve stejný den

Související

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.