Kam s ním? Bioodpadu se zahradníci můžou od jara zbavit snadno

Bioodpad, jarní úklid (ilustrační fotografie)
Bioodpad, jarní úklid (ilustrační fotografie)

Od dubna začnou některá města vyvážet popelnice na biologický odpad. Plevel nebo trávu ale můžeme odevzdávat i do sběrných dvorů. Ty najdeme v každém větším městě.

V Liberci začnou vyvážet biopopelnice od začátku dubna. V současnosti jsou v krajském městě tisíce domácností, které hnědou nádobu vlastní. Nové žádosti už ale město nepřijímá. Místo popelnic poskytuje domácí kompostéry.

Odpad ze zahrad v Liberci můžeme vyvézt do sběrného dvora v Ampérově ulici a do sběrného místa na třídě Dr. M. Horákové. Celkově zdarma je možné odevzdat 500 kilo odpadů na osobu a rok. Dále město nabízí 2 x ročně možnost uložit bioodpad do velkoobjemových kontejnerů, které přistavují vždy na jaře a na podzim. 

Velkoobjemové kontejnery v Jablonci

Popelnice na bioodpad v Jablonci nad Nisou nemají a ani je neplánují zavádět. Lidé s trvalým bydlištěm v Jablonci mohou – podobně jako v Liberci – zdarma odevzdat odpad ve sběrných dvorech. Ty najdeme na Proseči, Belgické, nebo Dalešické ulici.

Město také přistavuje velkoobjemové kontejnery na bioodpad, dodává za jablonecký magistrát Barbora Šnytrová z technického odboru: „V loňském roce se mobilní svoz bioodpadu uskutečnil v devíti termínech, pro letošní rok plánujeme četnější přistavování kontejnerů na bioodpad – každou lichou sobotu v období od konce března do listopadu.“ Velkoobjemové kontejnery najdou lidé na 5 až 10 různých stanovištích na území města.

Pravidelný svoz v České Lípě

V České Lípě svoz bioodpadu začne 1. dubna a potrvá do 30. listopadu. Popelnice se vyprázdní každý pátek, ale jen někde. Mezi vybrané lokality, odkud se bioodpad sváží, patří například Holý vrch, Slovanka, centrum města, nebo Dubice a Svárov. Obyvatelé z jiných částí města mohou podobně jako v jiných městech odevzdat bioodpad zdarma ve sběrném dvoře.

Spustit audio

Související