Jiří Moskal: Dobové fotografie a příběh ze závodu Rallye Paříž – Dakar 1985

Rallye Dakar 2020 jde do finále a nejlepší šanci na dobré umístění mají naši závodníci v kategorii kamionů. S kamiony se tehdy ještě Čechoslováci na nejtěžší motoristický závod světa vydali už v roce 1985. Byly to „liazky“ a jedním ze závodníků byl jablonecký Jiří Moskal.

Dva téměř sériové kamiony značky LIAZ se před 35 lety 1. ledna roku 1985 vydaly na trať sedmého ročníku závodu Rallye Paříž Dakar. Jednu z „liazek“ úspěšně do cíle dovedl jablonecký rodák, letos 72letý Jiří Moskal, která stejně jako většina jeho kolegů prakticky nevěděl, do čeho jde. Vyprávěl o tom našemu redaktorovi Jaroslavu Hořenímu a přidal i unikátní dobové fotografie:

Jiří Moskal se účastnil i závodu v roce 1986:

A „liazka“ se v Africe objevila i o rok později, v roce 1987:

 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.