Jablonec nad Nisou byl dočasně bez dohledu městských kamer. Vypnout je nechal sám primátor

15. srpen 2019 09:18

Jablonečtí strážníci byli na několik hodin lidově řečeno slepí, potvrdil ředitel Městské policie v Jablonci nad Nisou Roman Šípek. Primátor Jablonce Milan Kroupa z hnutí ANO řekl, že kamery vypnul demonstrativně, aby si koaliční partneři uvědomili, jestli kamerový systém ve městě chtějí nebo nikoliv.

Podle Jakuba Chuchlíka z Pirátů je jablonecký primátor ve střetu zájmů. Milan Kroupa je totiž zároveň jednatelem firmy GREPA Networks, která kamerový systém provozuje a s městem je nyní ve sporu kvůli zaplacení dvou miliónů korun za jeho provoz. Primátor města také žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě.

„Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice a všichni to věděli,“ řekl v reakci na výhrady koaličních partnerů Kroupa. Od začátku podle něj také bylo jasné, že úhradu za provoz kamerového systému bude třeba vypořádat. O úhradu totiž firma požádala ještě před koncem minulého volebního období.

Pokud návrh primátora projde, koalice se zřejmě rozpadne

Koaliční partneři v úterý novinářům řekli, že návrhy rozhodně nepodpoří. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka město nemá smlouvu s primátorovou firmou, provoz a servis sítě zajišťuje společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. Koaliční partneři si nechali zpracovat nezávislý posudek sítě, výsledek ale zatím nemají.

„Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali,“ řekl Chuchlík. 

Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor v úterý dopoledne dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul. Nyní je opět plně funkční.

Mimořádné zasedání začne dnes ve 13 hodin

Sporné body o finančním dorovnání provozovateli městských kamer a také o budování metropolitní sítě budou jablonečtí zastupitelé projednávat už dnes. Pokud návrh primátora Kroupy projde, koalice hnutí ANO, Pirátů a uskupení Společně pro Jablonec se zřejmě rozpadne.

V čele druhého největšího města v Libereckém kraji stojí od loňského listopadu koalice, na níž se ANO, které skončilo jako druhé, dohodlo s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec, Michael Vraný.

Koalice má 17 mandátů ze 30 v zastupitelstvu. Vítězná ODS, jež vládla v minulém období, skončila v opozici. V tuto chvíli podle Chuchlíka reálně hrozí, že spor o relativně malou částku z miliardového rozpočtu města může znamenat rozpad koalice, která se dosud na většině věcí dokázala dohodnout.

autoři: Eva Malá , | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio