Išelské dortíčky
Podle paní Mirky Kuntzmannové
Suroviny na těsto:
- 250 g hladké mouky
- 160 g másla
- 80 g moučkového cukru
- 70 g jemně mletých mandlí
- 1 lžička kakaa
- 1 žloutek
- 1 lžička citrónové šťávy
Suroviny na krém:
- 100 g mletých vlašských ořechů
- 100 g másla
- 100 g moučkového cukru
- 1 lžíce meruňkové marmelády
- rum
Suroviny na ozdobení:
- čokoládová poleva
- jádra vlašských ořechů nebo oloupané mandle
Postup:
Z uvedených surovin si připravíme těsto, které necháme v chladu alespoň půl hodiny odpočinout. Potom z něj na pomoučeném vále vyválíme placku, ze které vykrojíme kolečka o průměru cca 4 cm. V mírně předehřáté troubě při 150° C je upečeme. Vychladlá vždy dvě slepíme k sobě krémem. Na závěr polijeme čokoládovou polevou a ozdobíme půlkami jader vlašských ořechů nebo oloupanými mandlemi.
Příprava krému:
V misce našleháme máslo s cukrem, poté přidáme prolisovanou marmeládu, mleté ořechy a podle chuti rum. Vše zamícháme a použijeme.
Doba potřebná na rozležení cca 3 – 4 dny.
Poznámka:
Tento recept pochází z rakouského Bad Ischel, solných lázní, kde měl císař letní sídlo. Ischelské dortíčky měl ve velké oblibě. Ty toto místo proslavily stejně tak jako účinky lázeňské léčby. Toto cukroví nemusí být pouze na vánočním stole, ale můžeme si jím zpříjemnit i dny všední.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.