Do Kryštofova Údolí za vesnickým orlojem, Jírovo betlémem i čůrajícím voříškem

Kryštofovo Údolí je malá vesnička, ale zajímavostí tam najdete nepočítaně. Mají tam Muzeum betlémů, venkovní betlém od výtvarníka Josefa Jíry, čůrajícího voříška a dokonce i orloj. Jeho duchovním otcem byl Martin Chaloupka, který ho vytvořil z chátrající trafostanice.

Orloj zdobí 22 figur, které jsou dílem libereckého výtvarníka a řezbáře Václava Plechatého. Pohyblivou mechaniku zajistil Jiří Otmar a kovářské prvky Jan Nikenday. Jejich spoluprací vznikl unikát, který návštěvníci Kryštofova Údolí obdivují už od září roku 2008.

Naproti orloji nad hospůdkou U Kryštofa se nachází Muzeum betlémů, které doplňují staré hračky a historické kostýmy. Největší betlém v Kryštofově údolí se ale nachází venku. Jírův betlém je dílem maloskalského výtvarníka Josefa Jíry a i za jeho vznikem stál pábitel Martin Chaloupka.

Betlém pod širým nebem má šestnáct metrů na délku a výška figur se pohybuje mezi dvěma a třemi metry. Dílo má formu triptychu. Levá část znázorňuje krále Herodese a vraždění neviňátek, uprostřed je Svatá rodina a pravá část zachycuje útěk do Egypta. Hned vedle Jírova betlému se nachází netradiční kašna s Čůrajícím voříškem.

Sbírka na svatého Kryštofa

Další zajímavostí Kryštofova Údolí je roubený kostel svatého Kryštofa a vedle něj stojící márnice a zvonice. Za zadní stranou márnice je hrob Martina Chaloupky, který zemřel 17. července 2015, a na svůj hrob vyprojektoval sluneční hodiny. Kovářská práce znázorňuje tři segmenty z pábitelova života. Zrození v podobě narození Ježíše Krista, vrcholné období v podobě orloje, který Kryštofovo Údolí v novodobých dějinách proslavil patrně nejvíc, a závěr života tehdy těžce nemocného Martina Chaloupky znázorňuje postel, nad kterou stojí Čůrající voříšek.

Cestou z Kryštofova Údolí směrem na Křižany se ještě zastavte u kamenného viaduktu, který je chloubou tratě z Liberce do České Lípy. Má 14 oblouků, délku 230 metrů a výška nad údolím osady Novina se blíží k 30 metrům.

Spustit audio