David Copperfield slaví 65 let. Gratuluje mu i jeho jablonecký následovník Magic Alex

16. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jablonečan Aleš Březina vystupuje jako iluzionista Magic Alex Se svým vzorem Copperfieldem se v dětství setkal osobně

Nechal zmizet americkou Sochu svobody, unikl z vězení Alcatraz a přežil pád do propasti Niagarských vodopádů. Slavný kouzelník a iluzionista David Copperfield slaví 16. září své  65. narozeniny. Světoznámý mág, vlastním jménem David Seth Kotkin, předvedl své první kouzlo už v sedmi letech. Od té doby viděli jeho show lidé ve čtyřiceti zemích světa. Mimo jiné i v České republice, kde má také hodně obdivovatelů.

„Je nepochopitelné, jak nechal zmizet obří letadlo nebo Sochu svobody,“ kroutí hlavou jedna z obdivovatelek legendárního kouzelníka Milada Prokopová. „Má neteř s ním má úžasný zážitek. Žije v USA a zajela se podívat na jeho proslulou show v Las Vegas. A David Copperfield si ji vybral za médium. Myslela si, že se mu podívá pořádně pod prsty a zjistí, jak ty triky dělá, ale nepřišla vůbec na nic.“

Se světoznámým mágem se sešel na jeho pražském vystoupení i jablonecký kouzelník Aleš Březina.

Aleš Březina se v dětství setkal se svým velkým vzorem Davidem Copperfieldem

„Bylo mi čtrnáct, patnáct let. Byl jsem na jeho show s tátou, seděli jsme asi ve třicáté řadě. A stalo se kouzlo. První řada byla skoro prázdná, tak nás tam produkce přesadila. A koukal jsem na něj s otevřenou pusou! A další neuvěřitelná věc. Mohl jsem se s ním setkat a vyfotit se s ním. Ukázal jsem mu dokonce jedno kouzlo. A on mě hodně motivoval, takže dnes jsem rovněž kouzelník. David mi navíc pomohl s diplomovou prací, neboť jsem psal na téma Moderní magie 21. století. A doufám, že do dvou let za ním odjedu, popovídáme, co je nového a třeba mi nějaké kouzlo prozradí.“

Aleš Březina, uměleckým jménem Magic Alex, zná spoustu triků Davida Copperfielda. Stejně jako řada dalších kouzelníků, je ale nemůže předvádět tak grandiózně jako on.

Aleš Březina z Jablonce nad Nisou se živí jako iluzionista, jeho uměleckým jménem je Magic Alex

„Spousta mých kolegů jsou už třeba i šikovnější, a to nejen proto, že jsou mladší, ale i díky modernizaci tohoto druhu umění. Ale nemáme na to ten rozpočet, nemáme kolem sebe čtyřicet, padesát lidí v týmu, nebydlíme v Las Vegas a nemáme denně vyprodané tamní divadlo. David Copperfield je v tom dobrém slova smyslu tradiční stará kouzelnická škola, k němu nové technologie až zas tak nejdou. Má ale několik kouzel, kde spoustu techniky a efektů potřebuje. Nová generace kouzelníků mu jde sice v patách, ale stejně ho nikdy nikdo nepřekoná,“ myslí si Aleš Březina, který teď chystá svou novou show.

„Jako novinku máme únik z velkých kovových kruhů, děláme nové nebezpečné věci, kde je spousta pyroefektů a ohně. Další nové kouzlo, které jsem získal od holandského kouzelníka, je zmizení osoby během jedné sekundy. Bylo by to jedno z nejrychlejších zmizení, co existuje, tak nám držte palce,“ dodává Aleš Březina s tím, že přeje Davidovi Copperfieldovi nejen pevné zdraví, ale i další kouzelnické nápady, kterými opět ohromí svět.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.