„Celý život dělám to, co je mým koníčkem,“ říká liberecký hudebník Rudolf Mihulka

Oceněný hudebník Rudolf Mihulka
Oceněný hudebník Rudolf Mihulka

Liberec má tři nové držitele medaile města. Čestné ocenění získali hudebníci Rudolf Mihulka a Karel Hájek. In memoriam bylo uděleno Petru Vostřákovi.

Petr Vostřák byl známý provozovatel kulturních a společenských akcí a hudebních festivalů. Zemřel vloni v sedmdesáti letech. Medaili města obdržel i všestranný hudebník Karel Hájek, který mimo jiné už šedesát let hraje v liberecké obřadní síni na varhany. A hudbě se věnuje i třetí nově oceněný kapelník a propagátor jazzu, Rudolf Mihulka, který za svůj život předal své zkušenosti už stovkám žáků a dosud vyučuje děti na Základní umělecké škole v Liberci.

27. září mu bude 84 let a stále předává svou lásku k hudbě dál. „Je to pěkná práce s dětmi. To člověk nemůže dělat jenom proto, že musí. To s dětmi není možné,“ vysvětluje pedagog.

Roku 1962 založil Rudolf Mihulka společně s bratrem v Liberci v té době slavnou kapelu Combo 62. „Jedním z našich cílů bylo hrát dobrý jazz a myslím, že se to povedlo,“ říká oceněný hudebník. Naproti kavárně Nisa byl tehdy také liberecké Jazz klub. „V přízemí byl takový sál, takové malé divadýlko. Později nám na chvilku zakázali činnost, asi na rok, a nesměli jsme zpívat anglické texty,“ vzpomíná. Poté se dle jeho slov podařilo sehnat nový prostor, takzvanou kavárnu Centrum na Králově háji, v jejíž prostorách často zaznívaly i nástroje předních hudebníků z Čech i ze zahraničí.

Jazzovou muziku začal na škole vyučovat v roce 1967 a založil také první jazzový orchestr. S bývalými žáky se Rudolf Mihulka pravidelně schází. „V Liberci máme jeden koncert většinou v období Vánoc a druhý v červnu. Dáme dohromady kapelu a hrajeme skladby, které jsme kdysi hrávali,“ dodává hudebník s úsměvem.

Spustit audio
autoři: Lucie Fürstová, Karolína Štěpánová

Související