„Celý život dělám to, co je mým koníčkem,“ říká liberecký hudebník Rudolf Mihulka
Liberec má tři nové držitele medaile města. Čestné ocenění získali hudebníci Rudolf Mihulka a Karel Hájek. In memoriam bylo uděleno Petru Vostřákovi.
Petr Vostřák byl známý provozovatel kulturních a společenských akcí a hudebních festivalů. Zemřel vloni v sedmdesáti letech. Medaili města obdržel i všestranný hudebník Karel Hájek, který mimo jiné už šedesát let hraje v liberecké obřadní síni na varhany. A hudbě se věnuje i třetí nově oceněný kapelník a propagátor jazzu, Rudolf Mihulka, který za svůj život předal své zkušenosti už stovkám žáků a dosud vyučuje děti na Základní umělecké škole v Liberci.
27. září mu bude 84 let a stále předává svou lásku k hudbě dál. „Je to pěkná práce s dětmi. To člověk nemůže dělat jenom proto, že musí. To s dětmi není možné,“ vysvětluje pedagog.
Roku 1962 založil Rudolf Mihulka společně s bratrem v Liberci v té době slavnou kapelu Combo 62. „Jedním z našich cílů bylo hrát dobrý jazz a myslím, že se to povedlo,“ říká oceněný hudebník. Naproti kavárně Nisa byl tehdy také liberecké Jazz klub. „V přízemí byl takový sál, takové malé divadýlko. Později nám na chvilku zakázali činnost, asi na rok, a nesměli jsme zpívat anglické texty,“ vzpomíná. Poté se dle jeho slov podařilo sehnat nový prostor, takzvanou kavárnu Centrum na Králově háji, v jejíž prostorách často zaznívaly i nástroje předních hudebníků z Čech i ze zahraničí.
Jazzovou muziku začal na škole vyučovat v roce 1967 a založil také první jazzový orchestr. S bývalými žáky se Rudolf Mihulka pravidelně schází. „V Liberci máme jeden koncert většinou v období Vánoc a druhý v červnu. Dáme dohromady kapelu a hrajeme skladby, které jsme kdysi hrávali,“ dodává hudebník s úsměvem.
Související
-
Unikátní nástroj uprostřed staveniště. Kostelem v Horní Polici zní zrenovované varhany z 18. století
V Horní Polici na Českolipsku opravují tamní kostel. Součástí prací na této národní kulturní památce je i obnova původních varhan. Poslechněte si, jak znějí.
-
Díla Olbrama Zoubka v Liberci. „Jsou to stopy jeho rukou,“ říká dcera známého sochaře
v roce 1969 získaly Zoubkovy cementové sochy chodců na Šaldově náměstí Cenu Matyáše Brauna. Po padesáti letech se jeho tvorba do Liberce vrátila, a to hned na dvě místa.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.