Bývala to první botanická zahrada v Liberci, teď plánují v památkově chráněném parku rozsáhlé úpravy
Řeč je o zelené ploše o rozloze 1 hektaru, která obklopuje víc než 120 let starou historickou budovu Severočeského muzea. Podle připravovaného projektu by se měla víc otevřít lidem a stát se i výstavním prostorem.
Čtěte také
V muzeu se od roku 2018 rekonstruují a modernizují vnitřní prostory za víc než 142 milionů korun, budova se návštěvníkům znovu otevře 26. září 2020. Další změny čekají možná památkově chráněný park, který ji obklopuje. Ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek dal naší redaktorce nahlédnout do projektové dokumentace úprav plochy. Mezi muzeem a tramvajovou zastávkou jsou ve vizualizaci nové lavičky a řada venkovních výstavních panelů. Je tam i prostor pro kulturní akce, v parku by měly přibýt také keřové růže nebo různé druhy hortenzií a okrasných travin.
Muzejní park je vlastně i takovou dendrologickou expozicí, roste tam kolem 70 stromů, například kaštanovník jedlý, víc než sto let starý smrk východní, smrky ajanské a také vysoké štíhlé cypřišky hrachonosné.
Muzeum na plánovanou revitalizaci parku potřebuje 30 milionů korun, plánuje je získat z takzvaných Norských fondů.
Související
-
Jak pokračuje rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci? Podívali jsme se dovnitř
Bezbariérový vchod, přístupná část depozitáře, klimatizace i nové expozice - to je jen část rekonstrukce Severočeského muzea, která má být letos na podzim dokončena.
-
Mít tak Singer číslo 1…, sní sběratelka Pavlína Cvrčková
Historické šicí stroje jsou její velkou vášní. Zachraňuje a renovuje je pro budoucí generace.
-
Rekonstrukce Tržního náměstí v Liberci změní i dopravu okolo městského bazénu
Vedení města už ví, jak bude nové Tržní náměstí vypadat. Mělo by se stát místem pro trávení volného času, kde bude i víc stromů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.