Bobby Houda mi ukázal, jak otevřít dveře do světa, vzpomíná na libereckou legendu muzikantský kolega
Hostem Dopoledne pod Ještědem byl liberecký hudebník, saxofonista, opravář a konstruktér hudebních nástrojů z Liberce, Jan Provazník.
Když poslouchám muziku, vím, co v ní hledat, slyším ten příběh, to mě Bobby naučil, předat lidem to sdělení a ten příběh, to ničím nenahradíš…
Jan Provazník
Na začátku byla foukací harmonika, která Janu Provazníkovi ve školních letech učarovala. Po gymnáziu pracoval ve fabrice na finální montáži saxofonů, a dodělal si dvouletý učňovský kurz. Později vystudoval prestižní pařížskou American School of Modern Music, a stal se vynikajícím saxofonistou. V současné době doma v Liberci opravuje a vylepšuje hudební nástroje světovým hudebníkům. Ve svých vzpomínkách se vrátí ke svým hudebním začátkům, ve kterých sehrál důležitou roli americký hudebník českého původu Bobby Houda, který před pár dny zemřel.
Související
-
Hudební nástroj není posilovna, aby ho člověk překonával. Musí inspirovat, říká Jan Provazník
K hudbě se Jan Provazník dostal přes svého staršího bratra, který ho ve čtrnácti letech vzal na festival. Tehdy se Janovi zalíbila foukací harmonika, dnes je všechno jinak.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.