Bobby Houda mi ukázal, jak otevřít dveře do světa, vzpomíná na libereckou legendu muzikantský kolega

Hostem Dopoledne pod Ještědem byl liberecký hudebník, saxofonista, opravář a konstruktér hudebních nástrojů z Liberce, Jan Provazník.

Když poslouchám muziku, vím, co v ní hledat, slyším ten příběh, to mě Bobby naučil, předat lidem to sdělení a ten příběh, to ničím nenahradíš…
Jan Provazník

Iveta Kalátová a Jan Provazník vzpomínali na Bobbyho Houdu

Na začátku byla foukací harmonika, která Janu Provazníkovi ve školních letech učarovala. Po gymnáziu pracoval ve fabrice na finální montáži saxofonů, a dodělal si dvouletý učňovský kurz. Později vystudoval prestižní pařížskou American School of Modern Music, a stal se vynikajícím saxofonistou. V současné době doma v Liberci opravuje a vylepšuje hudební nástroje světovým hudebníkům. Ve svých vzpomínkách se vrátí ke svým hudebním začátkům, ve kterých sehrál důležitou roli americký hudebník českého původu Bobby Houda, který před pár dny zemřel.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.