Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí je opět přístupná poutníkům i turistům
Mezi historická města českého severu, která se mohou chlubit řadou památek, patří i Jablonné v Podještědí v Libereckém kraji. Nejvýznamnější a také největší místní památkou je Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy z počátku 18. století. Historie místa je ale mnohem starší, zdejší dodnes fungující dominikánský klášter byl založen kolem roku 1250 právě Zdislavou z Lemberka, která byla pochována v původním kostele, a s jejímž hrobem se dodnes nepohnulo.
Nedotknutelnost hrobu paní Zdislavy byla jediným omezením významného barokního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta, kterého ke stavbě chrámu povolal František Antonín Berka z Dubé. Mecenáš se sice dokončení stavby nedočkal, ale jeho přání, aby byl v kostele pohřben, bylo splněno. Bazilika byla dostavěna roku 1729. Katakomby sloužily jako pohřební místo pro šlechtu i dominikánské mnichy.
Dlouho se spekulovalo o tom, že se v podzemí kostela nachází několik pater katakomb. „Dříve se říkalo, že jak je bazilika vysoká, tak je i hluboká. Průzkumy ale ukázaly, že to tak není,“ říká páter Pavel Maria Mayer, rektor baziliky a strážce hrobu sv. Zdislavy. Podle jeho slov jsou základy baziliky hluboké asi 13 metrů.
Rekonstrukce probíhala i v podzemí, kde navíc vznikla i nová audiovizuální expozice s názvem Cesta, která je založena na hře světla a stínu. Na tvorbě expozice se podíleli děti a mladí lidé z Jablonného a okolí, kteří pro stínohru nakreslili obrázky. Díky novému schodišti je nyní do podzemí bezpečnější přístup.
Dva roky trvající rekonstrukce baziliky je patrná zejména v hlavním chrámu, kde restaurátoři našli zbytky zlacení a mramorování. „Myslím, že obnova interiéru baziliky se povedla. Úplně se to tu projasnilo a zvláště to obnovené mramorování svislých pilastrů dává interiéru nového ducha,“ míní páter Pavel Maria Mayer. První etapa rekonstrukce se mimo jiné týkala i varhan, části mobiliáře a věžních hodin. Bazilika získala také lepší technické zázemí a bezbariérový přístup.
V další etapě rekonstrukce by mělo dojít na obnovu tří bočních oltářů na pravé straně baziliky a na balustrádu by se měly vrátit kopie originálních soch z roku 1710, které se nedají již zrekonstruovat do podoby, která by umožnila jejich umístění v exteriéru. Tyto práce už ale provoz baziliky neomezí. Pro věřící i turisty bude opět volně přístupná každý den.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.