Babiččin rendlík

Častým pokrmem našich babiček byly jídla „z jednoho hrnce“. Má to úzkou souvislost se způsobem stolování, který byl běžný až do konce 19. století. Ve venkovských domácnost bylo běžné, že se pokrmy neservírovaly na talíře, ale z jedné velké mísy na stole si stolovníci nabírali do misek. V takovém pokrmu muselo být vše a to je příklad i pokrmu, který budeme dnes chystat.

Ingredience:

4 větší cibule
větší mrkev
pórek
kousek květáku nebo kedlubny
hrst hrášku
dva stroužky česneku
celer, brambory
2 lžíce červené papriky
pepř, majoránka, petrželka
pažitka, sádlo
mouka, horká voda

Postup:

Zeleninu nakrájíme, nebo nastrouháme a vše kromě brambor osmahneme jemně na tuku. Přidáme dvě lžíce papriky, najemno nakrájené brambory, zalijeme vroucí vodou a deset minut dusíme. Pak přidáme utření česnek a pepř.

Na pánvi rozehřejeme tuk, zasypeme moukou a za stálého míchání vytvoříme tmavší jíšku, kterou vlijeme do vroucí polévky. Nakonec vše dochutíme a zasypeme bylinkami.

Vladimíra Jakouběová a její staročeské regionální recepty

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?