Bába a Dědek u Žihle na Plzeňsku jsou pořádně velké balvany
„To je ale obrovský balvan!“ napadne vás. A možná vám uklouzne ještě o něco jadrnější zvolání. To když se před vámi z ničeho nic v lese nedaleko Žihle na Plzeňsku zjeví tenhle žulový velikán. Obří oválný monolit má průměr dvanáct metrů a vysoký je přes pět metrů. Říká se mu Dědek a spolu s jen o trochu menším balvanem jménem Bába měl navždy zmizet z povrchu zemského.
Ještě do roku 1933 se totiž v oblasti nedaleko města Žihle na severu Plzeňska těžila žula, která je tu díky prasklině zemské desky dobře přístupná. Balvanů, jako jsou Dědek a Bába, tu bylo mnohem víc. Padly ale za oběť stavitelům. Populární žula byla žádaným stavebním kamenem ve městech a dokonce i některé stavební kameny hradu Karlštejn jsou prý ze žihelské oblasti.
Dědek a Bába však hon na žulové stavební kvádry přežily, a to díky prozřetelnosti našich předků. Ti tu právě v roce 1933 vyhlásili památkovou ochranu, a tak barbarské rozbíjení vzácných velikánů skončilo.
K Dědkovi a Bábě se dostanete ze Žihle po žluté turistické značce. Dědek na vás zpod větví jehličnanů skoro vybafne. A ohromí svou monumentalitou. O pár desítek metrů dál potkáte Bábu. V dobách, kdy tu nebyl les, mohly na sebe Bába s Dědkem „koukat“.
Balvan Bába je právem rodu ženského. Na rozdíl od symetrického, tvarem vejcovitého až nudného Dědka je Bába plná křivek. Dokonce se na ní prý, na rozdíl od Dědka, dá i vylézt.
Přímo u Báby můžete vidět, jak měly oba balvany svého času namále. Pravidelné tvary zlomů u vedle stojící žuly dávají i dnes, téměř sto let od zákazu těžby, tušit palice a majzlíky, které si užuž brousili zuby i na Bábu s Dědkem. Oba obří kameny jsou dnes součástí Přírodního parku Horní Střela. Kouzlo místa umocňuje stín borovic a smrků.
Trocha geologie aneb balvanů je tu mnohem víc
Oba dodnes zachované obrovské balvany jsou ukázkou rozpadu tiské žuly v tropickém podnebí druhohor a třetihor. Vznikly takzvaným bochníkovitým zvětráváním s rozpadem hrubozrnné žuly tiského masivu.
Měkčí horniny byly během čtvrtohor odplavovány rychleji než žula, čímž došlo k výraznému zlomu. Balvanů, i když menších, najdete v okolní krajině mnohem víc.
Velikost Dědka umocňuje fakt, že pod balvanem není vidět žádná skála. Prostě si tu jen tak sedí na palouku mezi stromy. Jako by tu obrovský prehistorický ještěr zanechal obří vejce. To ostatně uvidíte sami, až si sem do lesa u Žihle na severu Plzeňska uděláte výlet.
Dědek
Bába
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Američané se nebojí, že by Kreml použil jaderné zbraně. Bojí se chaosu po prohrané válce
-
ČSSD se mění na SOCDEM, delegáti schválili i nové logo. Post předsedy obhájil Šmarda
-
Československá televize byla poslušnou služkou komunistického režimu, připomíná historik
-
Lubnou u Poličky po měsíci opět zasáhlo slabé tornádo. Vítr shodil tašky na několika střechách