Autobusem na Ještěd. V Liberci začala opět jezdit turistická linka 79. Místo lanovky
Turistický autobus na Ještěd v Liberci letos poprvé vyjel sobotu 5. dubna, o víc než dva měsíce dřív než loni.
„V dubnu a říjnu budou autobusy k liberecké dominantě jezdit jen o víkendech a svátcích, od května do konce září pojedou každý den,“ informoval Otto Pospíšil, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.
Turistická linka 79 je náhradou za kabinovou lanovku na Ještěd, která od své havárie v říjnu 2021 nejezdí. „V loňském roce jsme provoz autobusů na Ještěd spustili zkušebně, abychom zjistili, jaký zájem bude. Tento způsob dopravy využilo téměř 16 tisíc cestujících. Je to dobré číslo, a proto jsme se rozhodli v provozu pokračovat,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Loni jezdil autobus od 15. června do konce října, největší zájem zaznamenal dopravce o letních prázdninách.
Autobus bude stejně jako loni jezdit od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště Ještědka pod vrcholem Ještědu. Zbylých zhruba 800 metrů musí turisté vyšlapat, až nahoru se nevyvezou. Autobusy budou jezdit od 9:30 do 17:30 v hodinovém intervalu a stavět budou podle Pospíšila také u parkovišť pod dolní stanicí bývalé lanovky a na Výpřeži.
Po zkušenostech z loňska nasadí dopravce na náročnou horskou trasu menší desetimetrový bezbariérový autobus, cestující se ale musí připravit na vyšší jízdné. Jízdenka přijde při platbě hotovostí na 80 korun, o 20 korun dráž než loni. Při bezhotovostní platbě nebo při nákupu jízdenky přes aplikaci Idolka zaplatí cestující 64 korun, proti loňsku o 16 korun víc. V ceně je ale podle Pospíšila zahrnutá jízdenka na MHD v Liberci a platnost jízdenky se prodloužila o 30 minut na tři hodiny. „Linku mohou využít i cestující, kteří pojedou na výlet z Liberce na Výpřež,“ řekl Pospíšil.
V takovém případě je podle něj cena jízdenky totožná s cenami v MHD v rámci zóny Liberec, cestující zaplatí 34 korun, respektive 28 korun v případě bezhotovostní platby. Díky spolupráci s provozovatelem Sportovního areálu Ještěd, společností TMR, mohou cestující využít také zvýhodněnou jízdenku na Ještěd autobusem a zpět sedačkovou lanovkou Skalka. Zpáteční cesta je tak vyjde na 140 korun, děti, studenti a senioři zaplatí stokorunu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Slavii v Lize mistrů čeká souboj na hřišti Tottenhamu. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
Zelenskyj uvedl, že je připraven uspořádat na Ukrajině volby
-
Pavlem odvolaný rektor ČVUT se nevzdává. Jde proti rozsudku, který stvrdil jeho odstavení z funkce
-
Putina nikdo nevymění, dokud neskončí jednání o ruských válečných zločinech, odhaduje Kolenovská