Zpěvák Karel Gott zemřel. Bylo mu 80 let

Karel Gott

V kruhu své rodiny zemřel v úterý krátce před půlnocí legendární český zpěvák Karel Gott. Držitel několikanásobného ocenění Zlatý slavík v červenci oslavil 80. narozeniny. Se zdravotními problémy bojoval už v roce 2015. Letos v polovině září vydal oznámení o svém onemocnění akutní leukémií. Zprávu o jeho úmrtí oznámila prostřednictvím ČTK mluvčí Karla Gotta Aneta Stolzová.

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ řekla ve středu zpěvákova manželka Ivana Gottová.

Zároveň požádala o respektování soukromí s tím, že bližší informace o smutečním rozloučení zveřejní na zpěvákových webových stránkách.

V září Gott uvedl, že trpí akutní leukémií a že podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze.

„Před čtyřmi lety jsem pro agresivní nádor podstoupil velmi intenzivní léčbu, která vedla k jeho úplnému vymizení. Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,“ řekl Gott deníku Blesk.

CO JE LEUKÉMIE?

Leukémie je nádorové onemocnění krvetvorby, které se vyznačuje zmnožením bílých krvinek, ty jsou nezralé a neplní svou normální funkci, stojí na stránkách Fakultní nemocnice Brno.

Myelodysplastický syndrom je různorodá skupina získaného onemocnění kostní dřeně, informuje na svých stránkách IV. hematologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové. Převážně se podle ní vyskytuje ve vyšším věku, konkrétně nejčastěji mezi 65 až 70 lety.

Svůj smutek už vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman. „Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ uvedl na svém twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman letos uvedl, že zvažuje, že Gottovi udělí vyšší státní vyznamenání. Řekl ale, že by zpěváka ocenil až v příštím roce, aby si mohl cenu osobně převzít, když se letos potýká se zdravotními komplikacemi.

Na twitteru kondoloval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct,“ napsal.

Upřímnou soustrast už vyjádřil i předseda ČSSD a místopředseda sněmovny Jan Hamáček nebo předseda ODS Petr Fiala.

Elektromontér z Plzně

Rodák z Plzně chtěl být původně malířem, ale nakonec se vyučil elektromontérem. Už během učňovských let se věnoval zpěvu. Prorazit se snažil v různých pěveckých soutěžích, nakonec mu to vyneslo angažmá u dirigenta Karla Krautgartnera.

Začátky hvězdné kariéry Karla Gotta jsou spojené s divadlem Semafor, tady nazpíval své první hity. Následně založil společně s bratry Štaidlovými divadlo Apollo, následovalo angažmá v Las Vegas. Na domácí scéně pak zpíval hity jako Lady Carneval a další skladby, které mu složil jeho oblíbený spolupracovník Karel Svoboda. V roce 1977 podepsal Antichartu, jejíž text také četl v Divadle hudby.

V 80. letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes „lidovky“ až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích.

Karel Gott rozdává autogramy (20. prosince 1988)

Kariéru chtěl ukončit v devadesátých letech, ale stálý zájem fanoušků ho u zpěvu ještě udržel. Začal se ale věnovat malování a i tady slavil velký hlavně komerční úspěch.

Získal největší počet ocenění Zlatý slavík, množství cen TýTý, stal se čestným občanem své rodné Plzně a od prezidenta Václava Klause obdržel medaili Za zásluhy prvního stupně.

Carnegie Hall 

Úspěšná 90. léta Gott završil zahraničními koncerty v Číně, Spojených Arabských Emirátech nebo USA, kde koncertoval ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Do té se spolu s Helenou Vondráčkovou vrátil v roce 2000.

Zpěvák Karel Gott 12. června 2018

Po zdravotních potížích, se kterými se Gott potýkal od roku 2015, se znovu vrátil na pódia. Intenzivně vystupoval i letos, zároveň vydal album Ta pravá a společně s dalšími hvězdami české pop music vystoupil v pražské O2 areně.

Letos v září pak Karel Gott v rozhovoru pro deník Blesk oznámil, že trpí akutní leukémií.

Karel Gott se během své kariéry objevoval i ve filmech a seriálech. V 60. letech hrál například v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Později ho diváci mohli vidět hlavně v pohádkách, jako jsou Z pekla štěstí 2, Anděl Páně 2 nebo naposledy v roce 2018 ve snímku Když draka bolí hlava.

Spustit audio
autor: iROZHLAS.cz .cz|zdroj: iROZHLAS.cz