Životy můžou zachraňovat i hasiči a policisté. Od záchranářů dostali defibrilátory

K dopravní nehodě ve většině případů přijíždí jako první profesionální hasiči. Ti v Libereckém kraji teď mají větší šanci zachránit zraněným život. Zdravotní záchranáři předali hasičům, ale i policistům přenosné defibrilátory.

U dospělých se elektrody přikládají na přední stranu hrudníku, zatímco u děti se používá takzvané předozadní postavení elektrod. Jedna se lepí k hrudníku, jedna na záda. Záchranář Petr Matějíčka

Přístroj, který se vejde do malého kufříku, předává instrukce mluvením. Jeho obsluhu proto zvládne i laik. Liberecká posádka profesionálních hasičů si vyzkoušela, jak je manipulace s ním jednoduchá.

Přenosný defibrilátor (ilustrační foto)

Hasiče učí s defibrilátory zacházet například Petr Matějíčka ze Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje. „Ten přístroj je koncipován tak, aby ho dokázal obsloužit i laik,“ říká záchranář.

„Poměrně důkladně s hasiči probíráme poskytování první pomoci. U dospělých se elektrody přikládají na přední stranu hrudníku, zatímco u dětí je postavení vnitřních orgánů trošku odlišné, a tak se používá takzvané předozadní postavení elektrod – jedna se lepí k hrudníku, jedna na záda,“ vysvětluje Matějíčka

Defibrilátor si vyzkoušel hasič Radek Musil: „Defibrilátor nám dává pokyny, jak máme poskytovat. Sundáme oděv, potom nalepíme elektrody, zkrátka postupujeme podle toho, co přístroj říká.“

Krajští policisté a hasiči mají celkem 36 defibrilátorů, další mají k dispozici liberečtí chemici.

autor: Eva Malá
Spustit audio