Železný kříž u Štěpánky vyvolává emoce

Na vrcholu Hvězda na pomezí Jizerských hor a Krkonoš se tyčí nejen rozhledna Štěpánka, ale pár metrů pod ní také kamenný Železný kříž s několika menhiry. Každoročně vzbuzuje kontroverze, letos na jaře ho polili růžovou barvou.

Žulový Železný kříž byl u rozhledny Štěpánka vztyčený v roce 1944. Spolu s dalšími kameny odkazuje na padlé Němce během druhé světové války. Po válce kříž shodili do údolí a v roce 2011 znovu vztyčili. Od té doby snad každý rok vzbuzuje vlnu emocí.

Na svých toulkách krajem se u něj zastavil redaktor Jaroslav Hoření s cestovatelem a spisovatelem Markem Řeháčkem. Poslechněte si je v reportáži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.