Zelenou horu i Jana Nepomuckého přinesli do Žďáru nad Sázavou cisterciáci
Dominantou Žďáru nad Sázavou na Vysočině je Zelená hora a na ní stojící poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je u nás považován za nejvýraznější stavbu barokní gotiky. Zároveň jde o nejznámější a nejosobitější dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Letos je to přesně dvacet let, co je tato památka zapsaná na prestižním seznamu kulturních památek UNESCO.
Kostela sv. Jana Nepomuckého by nebylo bez cisterciáckých mnichů. „Přišli sem v polovině 13. století z kláštera Zelená hora u Nepomuku nedaleko Plzně,“ vysvětluje průvodkyně Lenka Kubizňáková. Podle svého kláštera mniši pojmenovali i lesnatý kopec nad klášterem. A cisterciáci stojí i za vybudováním poutního kostela na Zelené hoře. Především jejich opat Václav Vejmluva. Právě on pozval na začátku 18. století slavného architekta Santiniho.
Poutní kostel je zasvěcený Janu Nepomuckému. Tedy svatému, který pochází z Nepomuku u Plzně. Tady vidíme další souvislost s řádem cisterciáků. Opat Vejmluva byl nadšeným ctitelem tohoto svatého a ke stavbě poutního kostela se rozhodl hned poté, co byl 15. dubna 1719 v hrobě světce v pražské svatovítské katedrále nalezen údajný neporušený jazyk - symbol jeho mlčenlivosti. Stavba kostela na Zelené hoře začala ještě v srpnu téhož roku.
Kostel na Zelené Hoře je unikátní i díky svému půdorysu ve tvaru hvězdy
Kostel obklopuje ambit s pěti kaplemi a pěti vstupními branami. Na ploše mezi ambitem a kostelem je teď hřbitov, dříve to ale byla travnatá plocha určená k setkávání a odpočinku poutníků. „V současné době se zde již nepohřbívá a jsou snahy o navrácení tohoto místa svému původnímu účelu a podobě,“ doplňuje Lenka Kubizňáková.
„Architekt Santini dostal za úkol postavit stavbu, která by představovala hvězdu mezi hvězdami a ujal se toho ve stylu barokní gotiky,“ říká průvodkyně. Setkávání baroka a gotiky je v kostele vidět na každém kroku. Až neuvěřitelná je ale Santiniho hra s geometrií. „On byl výborným matematikem, numerologem a údajně i kabalistou,“ vysvětluje Lenka Kubizňáková. Promyšlená je zde i hra se světlem vytvořená čirými a barevnými okny.
Kostel sv. Jana Nepomuckého nikdy nepřestal sloužit svému účelu a je stále poutním místem. Vždy 16. května, tedy v den, který je podle liturgického kalendáře zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, se na Zelené hoře koná pouť. Letos bude zpestřená speciálními komentovanými prohlídkami poutního kostela.
Více informací najdete na internetových stránkách www.zelena-hora.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Na Slovensku je sečteno 90 procent okrsků. Vede Smer, následuje Progresivní Slovensko a Hlas
-
Progresivnímu Slovensku se podařil efekt sněhové koule, popsal výsledky exit pollů šéfredaktor Bárdy
-
Slovenská volební sobota. Těsný souboj favoritů, vysoký zájem a trable politiků při hlasování
-
‚Nemusíte bojovat a jednat proti svému svědomí.‘ Jaké jsou příběhy a osudy ruských dezertérů?