Že letím do vesmíru, jsem se dozvěděl 4 dny před startem, říká Vladimír Remek

2. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Remek na kongresu připomene svůj let
0:00
/
0:00

Na den přesně před čtyřiceti lety 2. března 1978 se tehdejší Československo stalo po Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí, jejíž občan se dostal do kosmu. Byl jím Vladimír Remek.

Je prvním a zatím jediným československým kosmonautem, který zažil bezmála osmidenní pobyt v kosmu. 2. 3. 1978 vypustili kosmickou loď Sojuz 28 s mezinárodní posádkou – velitelem byl Alexej Gubarev (SSSR).

O tom, že ho čeká vesmírná cesta, se československý kosmonaut dozvěděl takřka za pět minut dvanáct. „Dozvěděl jsem se to v neděli, bylo to asi čtyři dny před startem,“ vzpomíná a pokračuje: „Do kosmické lodi muselo být montováno zařízení – individuální křesla a další vybavení. Oficiálně to potvrdilo zasedání státní komise, které bylo v předvečer startu asi 24 hodin před startem.“

Vladimír Remek: Jsou momenty, kdy jde rivalita stranou a funguje prosté lidské soucítění

Astronaut Eugen Cernan byl posledním člověkem na Měsíci

„Většina kosmonautů z počátku éry kosmonautiky odchází, jakkoli to zní nikoliv dobře, přirozenou smrtí. Ale takový je život,“ říká kosmonaut a velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek v rozhovoru s moderátorem Janem Burdou.

Není bez zajímavosti, že Evropská kosmická agentura Vladimíra Remka považuje za vůbec prvního evropského kosmonauta. Vladimír Remek poslední čtyři roky zastával post českého velvyslance v Moskvě a minulý měsíc odešel do důchodu.
V kosmu Vladimír Remek strávil bez dvou hodin osm dnů. „Je to už dlouho, člověk zapomíná, ale některé věci zapomenout nejde,“ říká Remek a pokračuje: „Všechny hlavní momenty přípravy i letu si ale pořád pamatuju. Byl to jeden z mých největších a nejpozitivnějších životních zážitků.

Vladimír Remek na setkání s Vladimírem Putinem
autoři: Jan Žíla , Jaroslava Mannová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser