Žáci z liberecké ZŠ 5. května najdou azyl v budově Technické univerzity ve Vesci

9. prosinec 2018 18:21

V březnu začne rekonstrukce liberecké základní školy 5. května. Na 530 žáků školy se po dobu oprav přestěhuje do budovy Technické univerzity v Mařanově ulici v liberecké čtvrti Vesec. Město se s univerzitou dohodlo, že budovu může využít také pro rozvíjející se waldorfskou školu.

Budova v Mařanově ulici na okraji města byla podle náměstka původně soukromým gymnáziem, poté tam byly univerzitní koleje a nyní je tam ubytovna, jejíž provoz skončí ke konci letošního kalendářního roku. „Budova je krásně udržovaná, zateplená. Nemám absolutně žádnou obavu, že bychom tam nějak strádali," uvedl Langr. Pro město to je výhodné i finančně, nebude platit univerzitě žádný pronájem, ale jen provozní výdaje.

Jako první by se tam měla v březnu nastěhovat škola 5. května s 530 školáky a 60 pracovníky. „Objekt v Mařanově ulici je stále veden jako školský, i podle územního plánu má školské využití. Je plně připraven absorbovat celou naší základní školu 5. května a zajistit ji důstojné prostředí po dobu nějakých šesti sedmi měsíců," řekl náměstek. Rekonstrukce obou budov školy v ulici 5. května v centru města by měla být hotová do října příštího roku.

Waldorfskou školu chce město do univerzitní budovy přemístit od začátku příštího školního roku, tedy od září 2019. Podle náměstka ale budou ještě zkoumat, zda se tam vejdou najednou dvě školy. Když ne, stěhovat se začne až po skončení rekonstrukce ZŠ 5. května.

Waldorfská škola funguje v Liberci druhým rokem a má zatím dvě třídy. Využívá nyní část školní budovy v Gollově ulici, nemá tam ale místo na rozvoj. „Budova je zaplněna natolik, že třetí třída, natož ty další, se do ní nevejdou," uvedl Langr. Město původně plánovalo, že by waldorfské třídy přemístilo do objektu bývalé školy Na Žižkově. Stav budovy je ale podle náměstka už tak špatný, že by se musela kompletně přestavět.

V budově v Mařanově ulici může být waldorfská škola dlouhodobě. "S univerzitou máme dohodu, že dalších deset let nebude s tím objektem nic dělat, máme tam volný prostor," dodal náměstek.

zdroj: ČTK
Spustit audio