Z Bulovky na Liberecku začnou kamiony odvážet nelegálně dovezený německý odpad

9. leden 2014

Z Bulovky na Liberecku po více než osmi letech zmizí část skládky nelegálně dovezeného odpadu z Německa. Dnes začnou auta zhruba polovinu odpadu odvážet z bývalého teletníku do liberecké spalovny. Plasty, hadry a pryž už několikrát hořely a ohrožovaly zdraví místních lidí.

„Je to hrozné, já si myslím, že to někdo zapaluje naschvál, protože to tady škodí zdraví a musí se to odvézt, ale ty odvozy jsou prý hodně drahé,“ říká místní obyvatelka Veronika.

Její kamarádce se v době několikadenních požárů zhoršilo astma, a tak byla skládka německého odpadu poslední roky tématem číslo jedna.

Pro Bulovku a její nezávislou starostku Romanu Šídlovou to byly roky bojů s větrnými mlýny:

"Protože pokud nám tady leží tisíce tun odpadu – naváží se sem od roku 2005 – a za tu dobu nebylo v moci státních orgánů s tím něco udělat, vymoci pokuty a donutit majitele, aby to odklidil, tak co na to říct?“

Nepodařilo se ani zjistit, kdo skládku zapálil. „Pachatel je neznámý, jsou to pouze domněnky. Hořelo třikrát. Nejhorší byl druhý požár, protože se musel nechat několik dní vyhořet,“ popisuje starostka.

Inspektorka životního prostředí Danuše Hráská tvrdí, že i zákony byly na majitele skládky krátké. Pokutu 25 milionů korun nikdo nezaplatil a nikdo nereagoval ani na trestní oznámení.

Vlastníkem odpadu je společnost Nisa Recykling, ta by se měla vlastně postarat, předat odpad na skládku nebo na spalovnu. Bohužel komunikace se společností je špatná, je tam vedený podle obchodního rejstříku pouze jeden jednatel, občan Moldávie, který vůbec není k zastižení,“ vysvětluje.

O odvozu další části se bude jednat

Nakonec se ale Libereckému kraji podařilo vyjednat s Němci odvoz poloviny odpadu, zhruba čtyři a půl tisíce tun. Bude se od dneška pálit v liberecké spalovně.

„Odvážka první poloviny bude trvat tak tři čtyři měsíce,“ odhaduje starostka Šidlová.

O likvidaci druhé půlky, která není prokazatelně z Německa, bude náměstek hejtmana Josef Jadrný ze Změny pro Liberecký kraj teprve jednat.

„Pro mě je první krok, že to odvezou Němci, my si přesně změříme, kolik tam toho máme, a jakmile budeme vědět, kolik je skládkovatelného a spalitelného odpadu, začneme jednat i s dalšími,“ informuje.

Spustit audio