Vzácným zmijovcům se v Liberci daří. Kdy je botanická ukáže návštěvníkům?
V liberecké botanické zahradě se výborně daří vzácným rostlinám zmijovce titánského. Lidé je ale zatím vidět nemůžou.
Rarita v Liberci: Zmijovec titánský vydá zahradníkům vytoužená semena

Na dvě stovky bobulí vzácné áronovité rostliny – zmijovce titánského – dozrává v liberecké botanické zahradě. Obří květ o výšce menšího člověka botanici úspěšně opylili pylem dovezeným z Ameriky vloni v červenci.
Zmijovec titánský je přírodní rarita ze Sumatry. V liberecké botanické zahradě její po zkaženém mase páchnoucí květ dorostl do výšky téměř 160 centimetrů. A po opylení pylem z jiné rostliny až z Kalifornie poskytl i stovky semen. Část jich liberečtí zahradníci rozeslali do dalších zahrad po celém světě. Zbytek v dubnu zaseli. Dnes už z nich jsou zdravé rostliny, které by měly v budoucnu kvést vedle té původní. Teď jim zahradníci věnují velkou péči v zázemí, kam nahlédla naše reportérka – pusťte si celou reportáž.
Ze semínka velkého jako semínko datlové palmy vyrostly skvostné exempláře, říká ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička: „Teď je čas, kdy ty rostliny musí odpočívat, zbaví se svého listu a v zemi zůstane hlíza, kterou lze vyjmout a poslat třeba do jiné botanické zahrady.“ Rostliny budou zatahovat do hlízek minimálně ještě dva měsíce. Část z nich potom poputuje do světových botanických zahrad.
V liberecké botanické zahradě vykvetl zmijovec titánský, páchnoucí unikát

V Botanické zahradě v Liberci vykvetl zmijovec titánský. Tato událost je podle hlavního zahradníka zahrady Zdeňka Eichlera unikátní. V evropských botanických zahradách totiž tato rostlina kvete zřídka.
Na větrání pozor
O zmijovce pečuje zahradník Lukáš Koprnický. Popisuje, jakou péči rostliny potřebují: „Nesmí vyschnout ani se přelévat, hrozí napadení houbovými chorobami, musí tu být pořád teplo a větrat se musí opatrně.“
Vykvetou nejdřív za deset let
Jednou v botanické zahradě nepokvete jeden zmijovec, bude jich víc, věří Studnička: „Pokvetou tři, čtyři. A sprášíme vlastní rostliny mezi sebou, tak už nebude žádné posílání pylu z Ameriky.“
Lesík zmijovců titánských by mohl být k vidění na podzim příštího roku, to by měly být rostliny vysoké přibližně jeden metr. Nové rostliny by měly v pavilonu Paleotropis vykvést svým prazvláštním květem nejdřív za deset let.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka