Výročí sametové revoluce: Listopadové události v Libereckém kraji
V Liberci začala Sametová revoluce na prknech Šaldova divadla
Brutální potlačení pokojné studentské manifestace na Národní třídě v Praze 17. listopadu roku 1989 odstartovalo celospolečenské změny, pro které se vžilo poetické pojmenování Sametová revoluce. Revoluční dění se záhy po rozšíření informace o policejním zásahu na Národní třídě začalo šířit z Prahy do regionů, kde spontánně vznikala centra odporu proti komunistické totalitě. V Liberci jím zejména v prvních dnech sametové revoluce bylo divadlo.
Nenásilné projevy nesouhlasu s policejním zásahem na Národní a totalitními praktikami dožívajícího komunistického systému se velmi rychle staly celospolečenským a celonárodním fenoménem. Revoluční vlny se nejprve šířily prostřednictvím vysokoškolských studentů a divadelníků, kteří byli v celé zemi těmi občanský nejaktivnějšími členy protikomunistické opozice.
V Liberci dokonce drží divadelníci „sametové” prvenství před vysokoškolskými studenty. Už v neděli 19. listopadu zrušili na protest proti policejnímu zásahu na Národní třídě premiéru divadelní adaptace Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále v Malém divadle. Obě liberecké divadelní scény se záhy staly prvními centry sametové revoluce ve městě.
Poslechněte si rozhlasovou vzpomínku divadelního režiséra Petra Palouše a svědectví nedávno zesnulého člena činoherního souboru libereckého Šaldova divadla, Ladislava Duška.
Související
-
Listopad 1989: podívejte se na unikátní historické filmové záběry z demonstrace v Liberci
Snímek z demonstrace v Liberci dne 22. listopadu 1989. Možná se v něm najdete.
-
Cestujte zpátky v čase – posaďte se v obýváku z roku 1989
Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná revoluční období listopadu před 30 lety.
-
Kultura pod Ještědem v Sametu: poslechněte si sváteční vydání s autentickými zvuky z roku 1989
Okupační stávka v Šaldově divadle, plné náměstí před radnicí a koncert Karla Kryla na výstavišti jako nejsilnější momenty Sametové revoluce v Liberci.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.