Vlastivědný spolek Českolipska připomíná také původní německé obyvatelstvo regionu

17. červenec 2020

Už 30 let funguje v České lípě vlastivědný spolek, který se krom jiných aktivit zabývá také historií někdejších německých obyvatel. Letos například uspořádal setkání, které mělo připomenout 15. červen 1945, kdy bylo z České Lípy v rámci divokého odsunu nuceně vystěhováno na 5 000 německých obyvatel.

Především ženy, děti a staří lidé byli přinuceni, aby hromadně pěšky opustili město a odešli do Saska. Nejen o tom si s českolipským historikem Tomášek Cidlinou povídal Richard Šulko.

Kromě toho další vydání magazínu Sousedé přiblíží osudy operního pěvce J. A. Miksche a pozve posluchače na 4. saskou zemskou výstavu.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.