VIDEO: Nevidomí v Liberci testovali novou navigaci Naviterier

5. červen 2018

Najít správnou cestu z místa na místo po Liberci, ale i v jiných městech, často není jednoduché ani pro zdravé chodce. Ti nevidomí a slabozrací jsou na tom mnohem hůř. Pomoct by jim mohla nová navigační aplikace Naviterier.

Pokud se do ulic zrakově hendikepovaní vydají sami a jdou mimo naučené trasy, jsou odkázáni většinou na hlasové pokyny zprostředkované mobilním telefonem.  Využít mohou službu Navigačního centra Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, které umožňuje zrakově postiženým samostatné cestování a pohyb v neznámém prostředí bez asistenta, nebo se mohou orientovat pomocí navigačních aplikací.

S navigacemi máme zkušenosti téměř všichni a tak víme, že jsou většinou nepřesné, a že se musíme spoléhat ještě na vlastní smysl pro orientaci. Jak se pohybovat pomocí navigace a dalších aplikací si mohla přímo v ulicích vyzkoušet šestice nevidomých díky libereckému Tyflocentru. To pozvalo nevidomého lektora z Navigačního centra SONS Zdeňka Bajtla a vývojáře Zdeňka Míkovce, který se podílí na nové navigační aplikaci Naviterier určené přímo pro nevidomé.

Rozdíly mezi běžnou a speciální aplikací byly patrné hned po vystoupení z autobusu na Šaldově náměstí. Tady Zdeněk Bajtl zadal do Google Maps vyhledání nedaleké pekárny v Palachově ulici. „A tady je výborná hláška, jděte na jihozápad po Husova směr na Jablonecká a my vlastně nevíme, kam to je. To třeba Naviterie řeší tak, že vás postaví zády k budově a jednoznačně vám řekne, jděte doleva nebo doprava,“ vysvětluje Bajtl a k zorientování se použije další aplikace jako kompas a BlindSquare.

Běžná navigace nerozeznává levou a pravou stranu ulice, ta nová nevidomým a slabozrakým ale přímo řekne, zda se mají vydat vlevo, nebo vpravo

Bezpečnější cesty po městě

Další rozdíl mezi navigacemi se ukazuje hned u přechodu. Běžná navigace nerozeznává levou a pravou stranu ulice, nechce po nás přejít přes vozovku a tramvajový pás, a tak sice docházíme na úroveň pekárny, ale na druhé straně širokého bulváru bez možnosti přejít. Speciální navigaci jsme vyzkoušeli na trase od základní umělecké školy k Divadlu F. X. Šaldy. „Tady si řeknete o další úsek a další a další, protože naše navigace tady zná každý přechod samostatně a bezpečně nás vede přes jednotlivé části vozovky,“ vysvětluje Zdeněk Míkovec u trojitého přechodu výhody speciální navigace.

Naviterier si v Liberci vyzkoušel nevidomý Pavel Mrázek. „Moc se mi to líbí, je to bezvadné. Byl bych rád, kdyby to bylo i v Liberci,“ říká Mrázek. K tomu, aby Naviterier mohl fungovat i v Liberci, potřebují vývojáři součinnost radnice kvůli dokonalému zmapování Liberce. „To už by město mělo mít v digitálních mapách, které bychom si vypůjčili a v ještě lepší kvalitě vrátili,“ dodává Míkovec.

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.