Velikonoční jízda na Horní Lužici

Velikonoční jízdy nebo také „Jízdy křižáků“ jsou prastarý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval v německé Horní Lužici a také v našich Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku.

Pro tento rituální obyčej je typické obrovské procesí jezdců na koních v historických oblecích z 19. století s cylindry na hlavách, kteří na Velikonoční neděli po večerní vigilii objíždějí obce své farnosti, zpívají náboženské písně a přinášejí radostnou zvěst o zmrtvýchvstání Krista.

Počty jezdců se různí - hornolužické jízdy, které se říká Křižerjo, se účastní několik set jezdců. Prapůvod tradice velikonočních jízd je v pohanských oslavách příchodu jara a žehnání úrody.

Křesťanství tuto tradici převzalo a přeměnilo ji v oslavu zmrtvýchvstání Krista. Na Horní Lužici je tato tradice stále velmi živá a dočasně ji přerušila až pandemie koronaviru. Do hornolužického městečka Ralbicy se ji vydala zdokumentovat Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.