Vedra udeří naplno. Teploměry místy ukážou téměř 40 stupňů

20. srpen 2012

Dnešek bude zřejmě nejteplejším dnem od začátku roku. Teploty mají na některých místech šplhat až k 38 stupňům Celsia. Před extrémními vedry varují meteorologové hlavně v Praze, Středních Čechách a v Ústeckém kraji, velmi teplo ale bude na celém území Česka.

Už teploty v minulých dnech přepisovaly tabulky s údaji o rekordech. Včerejšek toho byl důkazem.

Na mnoha místech maxima padla, třeba v Žatci, Lounech nebo Doksanech, kde naměřili přes 35,5 stupně Celsia. Tamní dosavadní rekordy byly z roku 2000.

Podle meteorologa Miloše Dvořáka by dnes mohla teplota překonat i historicky nejvyšší hodnotu naměřenou v tento den: 40,2 stupně Celsia z roku 1983 v Praze-Uhříněvsi.

„Teplý vzduch původem pochází z Afriky, konkrétně z oblasti Maroka, kde včera naměřili 45 stupňů, a například i ve Francii včera měli 42,5 stupně. Tento vzduch se teď dostává přímo k nám a během dne bude vrcholit. Takže předpokládáme, že průměrně se teploty budou pohybovat od 34 do 38 stupňů, ale není vyloučeno, že na některých stanicích by mohlo být i o něco tepleji,“ popsal aktuální situaci Dvořák.

Čtěte také

Opatrní by proto měli být především nemocní lidé a senioři a před vysokými teplotami bychom měli chránit i děti.

Vedro může zatěžovat osoby s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem, zejména lidi s kardiovaskulárními chorobami, s nemocemi dýchacího ústrojí a starší občany. Měli vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu a samozřejmě doplňovat tekutiny.

Experti doporučují aplikaci ochranných krémů s faktory 25 až 30, sluneční brýle a čepice. Lékaři nabádají, aby se mazalo celé tělo - bavlněné tričko prý sluneční paprsky celkem běžně propouští. Samozřejmostí je pít hodně vody a být raději ve stínu a nenamáhat se. Děti do tří let by na slunce neměly chodit vůbec.

Čtěte také

Vedra znamenají také další povinnosti pro zaměstnavatele. Ze zákona totiž musejí lidem při extrémním počasí zlepšit podmínky k práci.

Zákoník práce nařizuje zaměstnavatelům poskytovat ochranné nápoje v konkrétních případech. Jde o pracoviště, kde není technicky možné odstranit extrémní teplo. Poskytované nápoje musejí být snadno dostupné, stejně tak zaměstnavatel má změnit režim práce tak, aby neohrožoval zdraví pracovníků.

Pokud nadřízený neplní zákonem stanovená nařízení, má zaměstnanec nárok odmítnout práci. V takovém případě se nejedná o nesplnění povinností. Problematiku ochranných nápojů řeší ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice, na které se můžou zaměstnanci obracet se stížnostmi.

Suché a velmi horké počasí také výrazně zvyšuje riziko požárů. Lidé by proto v přírodě neměli rozdělávat oheň, kouřit ani používat přenosné vařiče.

autoři: mkp , nib , dka , Veronika Neprašová
Spustit audio