Věděli jste, že optika z Turnova létá vesmírem?

15. listopad 2017

Jsou ultrapřesné a ve světě žádané. Řeč je o turnovské optice. Optické čočky i zrcadla v Turnově vyrábějí tak dokonale, že tamější Regionální centrum speciální optiky spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou. A turnovská optika pak putuje do vesmíru.

„Dnes pracujeme na pěti projektech pro Evropskou kosmickou agenturu, Airbus a podobné společnosti. Jsou to projekty zaměřené na výzkum kosmu z oběžné dráhy, tedy součásti družicových přístrojů, i projekty na výzkum kosmu ze Země,“ říká výkonný ředitel TOPTECu Vít Lédl. Už během roku 2018 nebo 2019 se speciální zrcadla z Turnova vydají do vesmíru na družici Solar Orbiter, která bude zkoumat Slunce. Navíc pracoviště, které předcházelo turnovskému OPToElektrotechnickému Centru, se podílelo na projektu Interkosmos, takže optika z Turnova už nad našimi hlavami létala.

Superpřesné stroje mají velkou budoucnost

Speciální optika a optoelektronické systémy mají ale mnohem širší než jen vědecké využití. TOPTEc spolupracuje třeba i na vývoji světel pro automobily. Na speciálních strojích se pracuje s takovou přesností, že je to pro laiky sotva představitelné. Ředitel Lédl to dokladuje na příkladu: „Kdybychom u nás vyrobené zrcadlo o velikosti 200 milimetrů zvětšili do průměru Máchova jezera, tedy asi dvou kilometrů, tak nepřesnost na tom zrcadle by nepřesáhla dvě desetiny milimetru.“

Přesné přístroje z Turnova

Regionální centrum speciální optiky v Turnově spadá pod Akademii věd České republiky. Během dne otevřených dveří se vědychtiví návštěvníci mohli přesvědčit, že Akademie věd nemusí naplňovat zažitou představu zkostnatělé instituce. Optika a optoelektronika se už dávno nedělá jen ze skla a má před sebou jistě zářnou budoucnost. Od laserů, jejichž využití se rozšiřuje téměř do všech oblastí lidské činnosti, přes samořiditelná auta až po lékařskou diagnostiku.

autor: Jaroslav Hoření | zdroj: Český rozhlas Liberec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...