Včelín na Českodubsku se proměnil k nepoznání a má jednu zvláštnost
Skoro stoletý včelín obnovil včelař Tomáš Moravec v obci Lesnovek na Českodubsku.
Atypická je na včelínu střecha. Je průhledná. „Ve včelíně bývá obvykle tma, i když je denní světlo. Zkusili jsme udělat střechu čirou, průhlednou, z vlnek a doufáme, že se osvědčí. Mysleli jsme i na včely, které jdou za světlem, takže mají výkluzy, aby se dostaly zpod střechy ven,“ vysvětluje Tomáš Moravec.
Ještě před časem místo vypadalo úplně jinak, bylo zpustošené. „Loni na podzim mi přišli pomoct kamarádi včelaři a teď je tady pět včelstev. Přivezli jsme je na Velikonoce, abychom měli na co vzpomínat. Že v roce 2020 jsme znovu osadili včelín,“ je pyšný Tomáš Moravec. Včelín stojí na pozemku vedle stodoly z roku 1921 a patrně vznikl současně.
Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti. A včely spolu s dalšími opylovači mají dodnes na Zemi nezastupitelnou úlohu. Zajišťují nejenom opylení rostlin, ale velmi významně se podílejí na zachování biodiverzity krajiny. V České republice evidujeme na 50 tisíc včelařů.
Zajímavé je, že američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel, do nějž se díky mobilní aplikaci mohou zapojit zájemci z celé zeměkoule. Aplikace World Bee Count bude dostupná od pátku 1. května a bude na ni možné nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které pak bude vědecký tým vyhodnocovat.
Související
-
Pomozte vědcům sčítat včely. Stačí vám k tomu mobilní aplikace
Američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel. Díky mobilní aplikaci se do premiérové akce mohou zapojit lidé z různých částí světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.