Vánoce v rozhlasovém audioarchivu
Krkonošské pochůzkové koledy mívají rozpustilý obsah. „Bodejž se zbrunčela bába,“ zpívá se v jedné z nich
Celý seriál:
Štědrovečerní povídání o krkonošských koledách a koledování se znalcem Krkonoš, historikem Janem Luštincem, připravil redaktor Jaroslav Hoření.
K vánočnímu času patří koledy. V Krkonoších patřívaly k nejtradičnějším svátečním zvykům, bývaly velmi dlouhé a ty takzvané „pochůzkové“ mívaly i tak trochu rozpustilý obsah.
V knize Krkonošské koledy Josefa Horáka spolu s historikem Janem Luštincem, který nové vydání této knihy doplnil doprovodným textem, listoval redaktor Jaroslav Hoření.
Jak krkonošské koledy vznikaly a proč zní třeba stejná koleda na každém „kopci“ jinak? Poslechněte si povídání o vánoční tradici.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.