V minimuzeu v libereckém Machníně na vás čeká 100 let stará papírová krása
Rodinný domek v Heřmánkové ulici v Machníně, okrajové části Liberce je pro muzeum poněkud netradiční adresa. Muzeum papírové krásy vás ale uchvátí, i když není zrovna dvakrát velké. Bez problémů v něm strávíte i několik hodin okouzleni starými pohlednicemi a přáními.
Pro milovníky nebo dokonce vášnivé sběratele pohlednic a přání představuje minimuzeum ideální tip na výlet. Projekt vznikl díky nadšení a zapálení dvou lidí – Hany Čubrdové a Zdeňka Stilze. Představuje spoustu papírových pokladů, které společně nasbírali.
Ještě než k nim ale vystoupáte po schodech do prvního patra, kde se výstavní prostory nacházejí, všimněte si krásných fotek na stěnách. „Začínáme už tady v hale. Jsou tu fotografie okolí i jiných míst České republiky pořízené zrcadlovkou. To je taková první část našeho muzea,“ vysvětluje Hana Čubrdová. To hlavní z muzea je ale k vidění nahoře. Tam je ta pravá papírová krása – staré pohlednice a přání.
Malé, ale bohaté na exempláře
V místnosti velké přibližně tři krát tři metry. „Na tomto malém prostoru vystavujeme zhruba pět set kousků přání a pohlednic,“ říká Zdeněk Stilz a dodává: „Jsou to přání už z konce 19. století přibližně do období druhé světové války.“ Nejstarší přání, které Muzeum papírové krásy v Liberci ukazuje, bylo vytištěno v roce 1857.
Zdeněk Stilz má tradiční papírová přání natolik rád, že je ve volném čase dokonce i vyrábí. Asi není třeba říkat, že zakladatelé muzea k Vánocům a jiným příležitostem rozhodně neposílají textové zprávy, ale klasické papírové pohlednice.
Kromě pohlednic jsou v muzeu k vidění i další věci, které s papírem souvisejí, jako staré dopisní papíry, kalamáře, lahvičky na inkoust, alba a podobně.
„Ani pořádně nevíme, jak ten nápad vzniknul. Jednoho dne jsme si zkrátka řekli, že když ty pohledy a přání máme, uděláme malé soukromé minimuzeum, kde je ukážeme všem zájemcům,“ vzpomíná Zdeněk Stilz, který všem papíromilcům vzkazuje: „Byli bychom moc rádi, kdyby se nám ozvali lidé, kteří mají doma nějaké pěkné papírové pohledy a přání a přinesli nám je ukázat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou
-
Mou prioritou bude desegregace školství. Vycházím z potřeb brněnského ‚Bronxu‘, říká senátor Papoušek