V Libereckém kraji má zájem o sdílenou péči o děti s autismem zhruba 30 rodin. Hostitelů je ale málo

11. únor 2023 09:36

Rodičům dětí s poruchami autistického spektra pomáhá takzvaný homesharing. Jde o metodu, kdy si hostitel bere dítě pravidelně do péče na předem domluvenou dobu. Se službou samotnou, i jak se stát hostitelem, se lidé mohli seznámit v rámci libereckých Krajských týdnů pro neziskový sektor.

Homesharing využívá například Lenka Bryknerová, maminka 11letého Štěpána, který trpí těžší formou autismu. Její syn je nemluvící a těžce snáší jakékoliv změny prostředí. 

„Mám ještě dceru a potřebuje mě taky. A jelikož ta péče o něj je náročná, tak si nás moc neužije. Takže to využívám hlavně k tomu, abych se mohla starat o ní. Chodíme na nákupy, do kina… Prostě tam, kam nemůžeme s ním,“ přiblížila Lenka Bryknerová.

Hostitelkou jejího syna je Veronika Bechová, která si Štěpána bere domů jednou za 14 dní, vždy na několik hodin. „Podle počasí chodíme na procházky. Když není úplně dobré počasí, nebo si potřebuje odpočinout, tak on má rád písničky na iPadu, rádi si házíme různými míčky a máme doma psa, takže mu krademe různé hračky, s tím si hraje,“ popsala péči o Štěpána Veronika Bechová.

Rodiče, kteří chtějí využít homesharing, i možní budoucí hostitelé, se musí zaregistrovat u organizace, která službu zprostředkovává. Následují rozhovory i návštěvy v rodinách. Pro hostitele je tam ale něco navíc.

„Musí absolvovat hostitelskou přípravu, která trvá asi měsíc. V republice je teď, od počátku zavádění homesharingu, což je od roku 2018, asi 50 spárovaných rodin. V Libereckém kraji v současné chvíli máme 4 spárované rodiny,“ uvedla Radka Ondrušková ze spolku Líp a spolu, který službu nabízí v Libereckém a v části Ústeckého kraje (Šluknovsko, Děčínsko, Ústecko).

Spolek v Libereckém kraji eviduje 30 rodin, které by homesharing využily. Hostitelů je ale málo. Poptávka po hostitelských službách je podle Ondruškové mnohem větší než nabídka hostitelů. Přibližně třetina z přihlášených hostitelů buď nedokončí kurz nebo se pak rozhodnou, že službu nechtějí poskytovat.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související