Už 40 let dávají plastičtí chirurgové z Vysokého nad Jizerou do pořádku ruce po úrazech

4. červen 2015

Už čtyřicet let udivuje svět umění plastických chirurgů v krkonošském Vysokém nad Jizerou. Svedou udělat pacientům chybějící prsty po úrazech motorovou pilou nebo frézou. Hodně je zaměstnávají také neštěstí spojená se zábavní pyrotechnikou, vrozené vady, složité zlomeniny a popáleniny.

„Syn si loni zlomil obě ruce, jsem moc spokojená a dcera vlastně taky, to byla ještě miminko, když si sáhla na sporák, měla popálené obě dlaně, prstíky, ale všechno se zahojilo a všechno je v pořádku,“ svěřuje se paní Jitka, která se přišla na oslavy proslulého vysockého Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie podívat. Stejně jako bývalá pacientka Lenka Neumannová, která měla ještě nedávno velké problémy s hybností ruky.

Nemocnice ve Vysokém nad Jizerou sice existuje už od roku 1899, ale na plastickou chirurgii se v ní specializují právě 40 let, vysvětluje primářka Alena Schmoranzová. Podle ní se 98 procent operací týká chirurgie ruky.

„Z těch pacientů, kteří tady aktuálně leží, to je 52 obsazených lůžek, jsou velmi těžké úrazy. Jsou to třeba náhrady velkých tkáňových celků, přenosy a rekonstrukce palce ruky, zápěstí, předloktí.“

Rekonstrukce nervů i náhrady ruky

Primářka zmiňuje i další komplikované operace. „Rekonstruovali jsme nervy pomocí nervových štěpů nebo kost pomocí kostěných štěpů. Cílem naší práce je funkční ruka, aby minimálně sloužila k sebeobluze a pokud možno, aby se ten pacient uživil, když bude mít tu ruku funkční.“

Jak připomíná Helena Rezková, autorka knihy Vysocká nemocnice aneb od císaře pána k chirurgii ruky vydané k 40. výročí existence ústavu, další specializací ústavu jsou rehabilitační pomůcky a náhrady ruky dělané pacientům na míru.

„Moderní 3D technologie už umožní udělat takovou náhradu ruky nebo prstu v takové kvalitě, že to v podstatě na první pohled nepoznáte. Což je skvělé pro pacienty, kteří trpí tím, že, když přijdou třeba o jeden prst, tak je to traumatizuje, tu ruku schovávají, ale tohle jim umožní se vrátit do běžného života.“

„Jsou to opravdoví kouzelníci,“ tvrdí o doktorech a sestrách z krkonošské nemocnice spisovatelka. Ukazuje na závěr fotografii z knihy. Je na ní holčička po operaci vrozené vady. „Pořizovala jsem jí, když procitala z narkózy a vypadá spokojeně.“

Nemocnice si na sebe vydělá

Díky úzké specializaci, dělané na špičkové úrovni, nemá vysocká nemocnice finanční ani personální problémy jako ta nedaleká semilská, konstatuje ředitelka Marcela Škodová.

„Hospodaříme samostatně pod vedením města, které je malým zřizovatel, Vysoké nad Jizerou má 1300 obyvatel a tudíž venkovský rozpočet. Nicméně intenzivní prací se stále plnou čekárnou a operačními sály si na sebe dokážeme vydělat.“

Spustit audio