Úterní Noční linka: Šťastni navzdory nemocem

8. leden 2019

Patříte k lidem, kteří musejí žít s handicapem? Postihla vás, nebo někoho z vašich blízkých nevyléčitelná nemoc? Dokážete i přesto cítit štěstí a radovat se ze života, stejně jako totálně ochrnutý Stephen Hawking? Nebo se s postižením smířit podle vás nelze?

Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen William Hawking, se narofdil právě 8. ledna 1942 v Oxfordu. Významně přispěl zejména k různým objevům v oblasti kosmologie a kvantové gravitace Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru
Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofické laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Nakonec přišel i o schopnost mluvit a používal ke komunikaci elektronický hlasový syntezátor. Navzdory svému postižení o sobě mluvil jako o „šťastlivci".

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.