Úterní Noční linka: Hynku, Viléme, Jarmilo!

28. květen 2019

Zvolání z nejznámější květnové básně Karla Hynka Máchy Máj. Vilém má dnes svátek, tak budeme blahopřát a současně se ptát: máte či měli jste rádi poezii?

V jakém období života jste se s poezií setkali poprvé? Máte, jak se říká, básnické střevo a píšete sobě či přátelům verše k výročím či jen tak pro radost?

A nemám na mysli veršovánky typu: naše milá babičko, ty jsi naše zlatíčko... i když určitě i tyhle rýmovánky potěší.

Patříte mezi ty, kteří mají ambice a dokonce se jim podařilo nějaké verše otisknout v časopise či dokonce vydat? Které básníky jste četli či stále čtete?

Na fakultě jsem propadla tzv. prokletým básníkům, zejména Paulu Verlainovi a Charlesi Baudelairovi, milovala jsem Francoise Saganovou. Láska k této francouzské spisovatelce mi zůstala dodnes, temné verše básníků jsem už opustila, ale stále mají své významné místo v naší knihovně. Pamatujete si na takzvaná kolibří vydání? Snadno se nosila v kabelce, hůře se ukládala do knihovny.

Na setkání s přáteli poezie se těším v úterní Noční lince.

autor: Marcela Vandrová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.