Unikáty v Kamenickém Šenově – sklářské lavičky
Kamenický Šenov na Českolipsku se může pochlubit unikátem. Ve městě jsou dvě opravené betonové lavičky z dvacátých let minulého století, typické pro sklářskou oblast. Až do padesátých let totiž chodívaly ženy s nůší plnou skla za rafinéry. Aby si mohly odpočinout, nechalo město před zhruba sto lety na těchto trasách udělat patnáct takových laviček.
Sklářské lavičky
Spolek Sonow, který v obci obnovuje památky, neví přesně, kdy lavičky vznikly, údajně ve 20. – 30. letech 20. století. „Jsou skutečně unikátní, nejsou jinde než v Šenově,“ říká Radim Vácha ze spolku Sonow.
„Lavička je unikátní funkcí, pro kterou byla vytvořena. Je železobetonová, dá se říct, že je funkcionalistická – dvě lichoběžníkové desky jsou osazeny do země a na nich je položená obdélníková deska, která funguje jako sedák,“ popisuje Radim Vácha, předseda spolku Sonow, který dvě sklářské lavičky v Kamenickém Šenově opravil.
V porovnání s jinými běžnými lavičkami je sklářská lavička o poznání širší. „Domníváme se, že to bylo proto, aby ženy, které chodily ze Šenova a po Šenově s nůšemi se sklem, aby si mohly sednout, pohodlně nůši svěsit ze zad,“ vysvětluje Vácha.
„Oblast Borsko-Šenovská sklářskými lavičkami vyniká. Vzniklo to tak, že tady byla velká výroba domácích dělníků – brusičů. Sklo zase vyráběly sklářské hutě, které byly jinde, veškerou dopravu odtahaly ženy s nůšemi,“ doplňuje Rudolf Hais, znalec šenovské historie.
Spolek Sonow plánuje v budoucnu opravit další sklářské lavičky a spojit je naučnou stezkou po městě.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
Sociální demokraty povede exministryně Maláčová. Do předsednické funkce ji zvolilo 101 delegátů
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny