Tradiční pouť? Bez kolotočů, ale s procesím – v Nouzově u Semil už tuto neděli

Když slyšíme o pouti, většinou si vybavíme kolotoče, houpačky, střelnice i cukrovou vatu. Pouť, která proběhne v neděli (9. 7.) v Semilech ale bude poutí tradiční, takovou, jakou znali naši předkové. Poutí s prapory, zpěvy, poutní mší a čtyřkilometrovým pochodem ze Semil na Nouzov ke kapli sv. Benedikta.

„Jedná se o pouť církevní, s žehnáním praporů, cestou z kostela kolem poutních míst. Takovou pouť, kterou můžeme znát třeba ze seriálu Bylo nás pět,“ říká jeden z organizátorů poutě Rudolf Farský.

Poutníci se sejdou v semilském kostele sv. Petra a Pavla a ve 14 hodin se vydají na zhruba čtyřkilometrovou cestu kolem sochy sv. Václava, přes Koštofrank, zkratkou po nové asfaltové cestě ke kapli sv. Jana Nepomuckého a dál na Nouzov až ke kapli sv. Benedikta. Tam v půl čtvrté proběhne poutní mše svatá. A protože cesta vede do kopce, nebude chybět ani nějaké to občerstvení a pouťové zboží.

Pátá obnovená Pouť na Nouzov navazuje na tradici zpřetrhanou v roce 1948. Rudolf Farský spolu s otcem a starším synem kapličku sv. Benedikta postavil v roce 2011, kdy byla kaple vysvěcená. „Potom přišel takový nápad udělat něco takového tradičního, co tady chybí. Chtěli jsme těm lidem trošku přiblížit smysl té poutě,“ přibližuje Farský obnovení tradice Poutí na Nouzov.

Poutní mše v Nouzově u Semil
Spustit audio