Tipy na víkend v Libereckém kraji: Na noční zámek, parním vlakem po Českém ráji nebo za veterány na Ještěd

10. červen 2021

Máte plán na víkend? Za vůní dřeva a řezbáři můžete do Dolánek i Rovenska, vyjeďte si s Cimrmanem na kole nebo s veterány na Ještěd a zkuste taky tajemný noční zámek ve Svijanech. Stačí si jen vybrat.

Veřejná konference o etice ve vědě

Liberecká Technická univerzita pořádá v pátek 11. června od 9 do 18 hodin konferenci o etice ve vědě. Základním tématem je využití nanotechnologií v době pandemií. Odborníci budou diskutovat například i o chytré karanténě. Konference je veřejně přístupná v budově P univerzity v Komenského ulici v Liberci.

Tajemné noční Svijany

V pátek 11. června se od 21:30 můžete vydat na noční prohlídku zámku Svijany. Mimořádná prohlídka s archeologem Petrem Brestovanským bude věnovaná tamní expozici o pravěkém osídlení Libereckého kraje.

Za řezbáři do Dolánek nebo do Rovenska pod Troskami

V sobotu 12. června můžete v městském parku v Rovensku pod Troskami od 10 do 15 hodin vidět práci řezbářů, užít si zábavu při tvoření a také se svézt parním vlakem

Na výsledky čtyřdenního řezbářského sympozia se můžete přijet podívat také v sobotu 12. června od 9 do 16 hodin na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.

S Cimrmanem na kole

V Tanvaldu pořádají v sobotu 12. června 16. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana. Jízda slavnostně odstartuje v 8:55 u penzionu v Navarově, mezistart Spanilé jízdy na bicyklech všeho druhu je plánovaný na 11:30 ve Zlaté Olešnici.

Veteráni dobývají Ještěd

Čtěte také

V sobotu 12. června odstartuje opět po roce od Obecního úřadu v Křižanech tradiční Výjezd veteránů na Ještěd. Jestli chcete být u startu, kde se historická vozidla sjedou, buďte u křižanského obecního úřadu v čase mezi 9. a 11. hodinou. Automobily budou jednotlivě vyjíždět směrem na Ještěd přibližně v minutových intervalech.

Do centra České Lípy na výstavu věnovanou odsunutým Němcům

Výstava na téma německých obyvatel České Lípy, odsunutých po druhé světové válce vznikla díky aktivitě bývalých rodáků a tamního muzea, které čerpalo se sbírky krajanského časopisu. Snímky na 18 velkoformátových panelech jsou k vidění na Náměstí Tomáše Garrigua Masaryka.

Drábské světničky zůstávají uzavřené

K víkendovým tipům určitě patří i informace, že skalní hrad Drábské světničky v Českém ráji musí zůstat uzavřený. Podle archeologů ho dlouhodobě a viditelně poškozují vandalové. Zanikají tak kvůli nim postupně výjimečné středověké relikty architektury v pískovcovém podloží. Lesníci tam proto musejí provést úpravy, které poškozování památky zabrání.

Spustit audio

Související