Tipy na víkend v Libereckém kraji: Běh pro Paměť národa, divadelní unikát, závody veteránů, Tatrhy i oslavy založení Turnova

19. květen 2022

Na snad slunečný květnový víkend má v Libereckém kraji co nabídnout, přinášíme vám několik tipů, jak a kde ho strávit.

Unikátní premiéra u Šaldů

Z představení Divadla F. X. Šaldy v Liberci Legenda mlžných hor

Unikátní projekt libereckého Divadla F. X. Šaldy spojí všechny tři soubory - činohru, operu i balet. Autorské představení Legenda z Mlžných hor uvede divadlo v pátek 20. a v neděli 22. května. Pohádkový příběh pro celou rodinu, který vůbec poprvé v historii divadla spojí všechny tři soubory do jednoho vyprávění o třech rozličných národech, které jsou alegorií pro umělecké soubory libereckého divadla, začne v 19 hodin.  

Benefiční Běh pro Paměť národa v libereckých Vratislavicích

V libereckých Vratislavicích se už od čtvrtka 19. května koná čtyřdenní benefiční Běh pro regionální pobočku organizace Paměť národa. Tratě 5 a 10 kilometrů vedou nad dětským hřištěm Zámecký vrch. Zájemci se na ně až do neděle 22. května mohou vydat v čase, který jim vyhovuje. Na sobotní odpoledne je připravený doprovodný program pro rodiny s dětmi, dětské běhy a hromadný start běhu na 1 km.

Uhrazením startovného přispějí závodníci Paměti národa na nahrávání unikátních regionálních svědectví pamětníků klíčových mezníků československých dějin. Česká Paměť národa patří mezi největší archivy vzpomínek na světě, ve které je přes 10 000 svědectví válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů nebo disidentů.

Sbírky potravin

V sobotu 21. května v Liberci a v Jablonci nad Nisou narazíte v řetězcích Albert na potravinové sbírky na pomoc uprchlíkům před válkou na Ukrajině. Obchodní řetězec sbírku pořádá ve spolupráci s Komunitním střediskem Kontakt Liberec. Přispět můžete v Liberci v Albertu v Budyšínské ulici a v Jablonci nad Nisou v Želivského ulici.

Turnov 750letý

Čtěte také

V Turnově začíná v sobotu 21. května Týden oslav k 750 letům od založení města. V sobotu budou přístupné školy, Žlutá ponorka i závod Juta. V letním kině Turnované pokřtí knihu o dějinách Turnova, která vznikla k příležitosti výročí města. Po křestu zahraje Podkrkonošský symfonický orchestr pod taktovkou Martina Hyblera.

Závody veteránů

Automotoklub v Železném Brodě připravil 15. ročník soutěže historických vozidel „Horním Pojizeřím a Železnobrodskem". Startuje se v sobotu 21. v 9 hodin z parkoviště u firmy Detesk v Železném Brodě, vyhlášení vítězů je naplánované na 16. hodinu v areálu sokolovny v Huntířově.

Krajský Ekoden s Tatrhy

V neděli 22. května je Mezinárodní den biodiverzity a k této příležitosti kraj pořádá v Liberci Ekoden s Tatrhy. Na těch nakoupíte všechno možné od jídla po produkty od místních výrobců, součástí bude také bleší trh. Představí se také různá ekocentra z Libereckého kraje. Akce v minulosti už přilákala tisíce lidí. Program začne v 10 hodin na louce u stadionu FC Slovan Liberec.

autoři: reČRoL , Johana Tománková , Tomáš Mařas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.