Tajemné Besedické skály v Českém ráji

Marek Řeháček s Jaroslavem Hořením se tentokrát vydali do Českého ráje, nejen za atraktivními vyhlídkami skal nad Jizerou, ale i za zajímavými příběhy. Jak je jejich dobrým zvykem…

Na levém břehu řeky Jizery mezi Malou Skálou a Turnovem se vysoko na skalách nachází pozůstatky středověkého hradu Zbirohy, se kterým se pojí příběh Černého rytíře.

Vydat se na výlet do Chléviště možná nezní moc atraktivně, ale jen do doby, než zjistíte, že jde o skalní bludiště v Besedických skalách pod vrchem Sokol.

Kromě Chléviště je v Besedických skalách v Českém ráji také Kalich, kde se údajně po bitvě na Bílé hoře ukrývali čeští bratři a dokonce tam měli mít modlitebnu.

A zastavíme se i v obci Loučky nedaleko Besedických skal, kde mají historickou budovu sokolovny, ve stylu českorajských roubených stavení.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.