Ta pravá Karla Gotta je nově na vinylu

18. listopad 2018

Novou vinylovou desku s názvem Ta pravá vydal zpěvák Karel Gott. Deska přibude k desítkám dalším, které ukrývá archiv Českého rozhlasu.

V něm se teď nachází přes 120 vinylových desek, na kterých je více než 1 200 Gottových písní. V archivu je schovaný i vůbec první vinyl s jeho zpěvem, na kterém ale nezazní skladba Oči sněhem zaváté, jak se často uvádí, nýbrž písnička s Vlastou Průchovou.

První samostatný vinyl pak vydal Karel Gott v polovině šedesátých let. Jde o jeho velký hit Oči sněhem zaváté. Této desky se v té době u nás, ale i v zahraničí prodaly asi tři miliony kusů. Jde tak o nejprodávanější singl Karla Gotta.

Na 120 vinylech, které jsou v archivu Českého rozhlasu, je přes 1 200 písní Karla Gotta. K některým z nich jsou přiložené i takzvané buklety, kde jsou texty písní nebo fotografie z koncertů. A bukletem je vybavený i úplně nový vinyl s názvem Ta pravá.

Posluchači na něm najdou tucet písniček, které vyšly na CD už letos na jaře. Gramofonová deska ale přináší i nový zážitek. Jak řekl Karel Gott v rozhovoru pro Český rozhlas, ústřední píseň Ta pravá pro něj na tělo napsal hudebník Marek Ztracený.

„Zavolal mi a řekl: Pokusil jsem se pro vás napsat takovou životní výpověď, protože jsem v poslední době pozoroval, co se vám všechno, jaké věci máte za sebou, jak jste se s tím vypořádal a jak to dopadlo,“ řekl.

Držitel 42 slavíků si pro své fanoušky připravil i dárek. Prvních 500 kusů nového vinylu Ta pravá podepsal.

zdroj: Jiří Štefl
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.