Karel Gott letos Českého slavíka nedostane. Hudební anketa bude až za rok

20. září 2018

Pořadatelé hudební ankety Český slavík chtějí upravit způsob hlasování. Na to si chtějí vzít rok pauzu, letos se proto soutěž neuskuteční, informoval deník Právo. Dosavadní způsob volby nejoblíbenějších zpěváků, zpěvaček a kapel organizátoři vyhodnotili jako zneužitelný.

Současná pravidla umožňují hlasovat prakticky každému a to podle organizátorů ankety může někdo využít k vlastnímu zviditelnění. „Problémy posledního ročníku ukázaly, že velmi otevřený systém hlasování se v době rychlého rozvoje sociálních sítí ukázal jako snadno zneužitelný,“ řekl Právu nynější pořadatel Slavíka Jaroslav Těšínský.

Bude mít roční pauza na anketu negativní dopad?

Právě tomu se snaží zamezit, ale zároveň chtějí takové volby, které nikoho předem z ankety nevyloučí. Těšínský uvedl, že změny hodlá připravit, už se ale nechce podílet na další organizaci. 

Nechceme kapelu Ortel zakazovat, protestujeme proti pozvání od obce, říká organizátor petice Šenk

koncert

Dnes končí petiční akce namířená proti koncertu kontroverzní kapely Ortel, která má zahrát na tradiční Řípské pouti koncem dubna. Organizátoři chtějí petici se stovkami podpisů předat starostovi pořadatelské obce Krabčice po tomto víkendu.

Jak roční přestávka ovlivní zájem o anketu ze strany hudebních fanoušků, si pořadatelé netroufají odhadovat. Těšínský připouští, že to může mít negativní dopad.

Připomíná ale, že na začátku 90. let se anketa několik let nevyhlašovala, a když se pak v roce 1996 vrátila, vzbudila větší zájem než dřív. Český slavík je podle něj tak známá značka, že z paměti lidí jen tak snadno nevymizí.

Kapela Ortel a porušení pravidel hlasování

Poslední ročník odevzdávání cen poznamenala kauza kolem kapely Ortel. Někteří její fanoušci podle pořadatelů porušili pravidla soutěže, když na sociálních sítích vyzývali k organizovanému hlasování pro svou oblíbenou kapelu. Podle pořadatelů tak dostala kapela podporu nad rámec pravidel fair play. 

Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali v loňském roce, kdy podobné porušení pravidel nezjistil. Rozhodnutí vyvolalo reakci na hudební scéně, kdy několik oceněných žádalo po organizátorovi vysvětlení jeho rozhodnutí.  

autoři: hor , iROZHLAS.cz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?