Svátek ďábelských strun a paliček aneb Mezinárodní festival cimbálu

19. červen 2021

O cimbálu koluje řada mýtů: že pochází z oblasti někdejšího Uherska či Sedmihradska, že ho dobře ovládají jen romští muzikanti a že jde o poměrně mladý nástroj. Není to ale pravda. Příbuzná cimbálu - citera, na niž se hrálo paličkami, existovala v Persii už před dvěma tisíci lety a měla ještě starší předchůdkyně v Babylonské říši.

V Evropě se tento nástroj objevil v 15. století a do folklóru ho vytlačil až v 19. století klavír, takže dnes vnímáme tento 133strunný instrument spojující bicí, perkusní i strunné nástroje, jako ryze lidový.

Cimbál přitom nachází uplatnění v klasické hudbě, folku, popu i jazzu. To vše bylo patrno na letošním 14. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu, který se od roku 1995 koná každé dva roky ve Valašském Meziříčí.

Sjíždějí se na něj nejlepší cimbalisté z celého světa a s nimi i s ředitelem festivalu - cimbalistou, etnografem, pedagogem a dramaturgem ČRo Brno v jedné osobě Jaroslavem Kneislem, ale i s cimbalisty a cimcimbalistkami Janem Rokytou ml., Matějem Čípem nebo Gabrielou Krchňáčkovou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...