Zlaťátka, berani a létavé straky aneb zvláštnosti jihočeských Velikonoc

30. březen 2024

Jižní Čechy jsou na folklór velmi bohaté a etnograficky jsou rozděleny na tři oblasti: Blata, Doudlebsko a Kozácko. V čem se lišili obyvatelé těchto regionů a co měli naopak společného? Jak se připravovali Velikonoce a které z dávných tradic se zachovaly dodnes?

Proč se v jižních Čechách nepoužívaly až do 1. světové války pomlázky a proč musel mít každý muž na Květnou neděli obří svazek posvěcených prutů, nazývaný beran? A proč se pak beran rozřezával na drobné kousky? Co jsou a jak s Velikonocemi souvisejí zlaťátka a létající straky a kdo je mohl získat? A jak se jimi vyznávala láska a ukončoval vztah?

S historikem Janem Šimánkem v muzeu v Českých Budějovicích a na Hluboké s nositelkou tradice lidových řemesel Ludmilou Dominovou to za zvuků nejkrásnějších jihočeských písní v podání souboru Úsvit z Českých Budějovic zjišťovala Markéta Ševčíková.

Jihočeské kroje, poslední zdobný je kroj z Blat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.